דאג לישראל? ג'ון קרי
דאג לישראל? ג'ון קרי רויטרס

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי טוען שחלק ממערכת השיקולים שלו, בחתימת ההסכם עם איראן היתה הדאגה לישראל.

"ברור לי שיש חששות מההסכם, ואני יודע שהחברים שלנו בישראל לא רגועים. אבל צריך להבין, שאני מחוייב לישראל וההסכם מבטא את המחוייבות הזאת. במשך כ-29 שנים בסנאט, יש לי רקורד של 100 אחוזי הצבעה לטובת ישראל", סיפר.

''אני מבין את האתגר הקיומי עליה, ושוחחתי על הנושא פעמים רבות עם ראש הממשלה נתניהו. הסכמנו שלא להסכים, כי יש לו את נקודת המבט שלו ואני מכבד אותה, אבל אני מייצג את ארה"ב ואת ההחלטות שלה", אמר קרי בשיחה עם סוכנות הידיעות רויטרס.

הוא הוסיף כי דווקא בעת הזאת, האמריקנים יגנו על ישראל יותר מבעבר. "אחת מההתחייבויות שלנו היא שלעולם לא נאפשר לישראל להיות תחת איום קיומי או מתקפה חיצונית. אנחנו מהדקים את שיתוף הפעולה הבטחוני והמודיעיני. אנחנו שותפים גם בענין הדאגה מהתמיכה בטרור של איראן".

המראיין שאל את קרי, מדוע הוא אינו משתמש בדבריהם של ראשי מוסד ושב"כ בעבר, שהביעו תמיכה בהסכם וענה: "זה נכון. יש בכירים בטחוניים בישראל שברור שהם בעד העסקה. אבל העניין גורם למתח רב, ולפוליטיקה פנימית וחיצונית בישראל, שאנחנו לא מעוניינים להתערב בה. אנחנו לא רוצים להיכנס למערכת השיקולים הישראלית. אנחנו כן מעוניינים לדאוג שההסכם יוערך נכונה על ידי כל אחד, בכל העולם".

מזכיר המדינה גם הסביר כי אם לא יאושר ההסכם בקונגרס, ארה"ב תעמוד בזירה הבינלאומית בפני שוקת שבורה.

"בלי תמיכה בינלאומית לא נצליח להתמיד בעניין הזה. מי שחושב שנוכל לומר: 'אנחנו ארה"ב החזקה, ואנחנו יכולים להכריח את איראן לפעול כפי שאנחנו רוצים' – טועה. האם מישהו יכול לדמיין אותנו נסוגים מהעיסקה, ומצליחים אחר כך לגייס מדינות שהצלחנו בקושי רב לשכנע לתמוך בהסכם, ללכת בעקבותינו? לא רק שנאבד את התמיכה בעניין הסנקציות, אלא גם באפשרות של פעולה צבאית, אם תידרש כזו. מישהו חושב שמועצת הביטחון תסכים לדבר כזה אחרי שאישרה את ההסכם?", תהה קרי.  

לגבי התמיכה של האיראנים בטרור, הוא טען כי לדעתו הנושא יכול להיפתר גם כן בשיחות דיפלומטיות. "שואלים אותי, 'אדוני המזכיר, למה לא כללתם בהסכם דברים נוספים? מדוע ממשיכים לזעוק באיראן מוות לאמריקה או מוות לישראל? מדוע איפשרתם להם להמשיך ולתמוך בחיזבאללה?'.

''התשובה היא מאוד פשוטה: איראן היא בעיה אזורית, אין ספק. אבל צריך לטפל בה שלב אחרי שלב. עדיף לטפל בבעיות האחרות, כשלמשטר בטהרן אין נשק גרעיני. לכן, ראשית החלטנו להיפטר מהאיום הזה. ולדעתי, ומהניסיון שצברתי במשא ומתן אני מאמין שנוכל לשבת עם איראן ולפתור גם את הסוגיות האחרות".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו