מערער את ההתנגדות להסכם. הסנאטור פלייק
מערער את ההתנגדות להסכם. הסנאטור פלייק צילום: יח"צ

סנאטורים רפובליקנים, חלקם מהמתנגדים החריפים ביותר לעיסקת הגרעין עם איראן, מאמינים שאמנם רוב הקונגרס יתנגד להסרת הסנקציות מהממשל בטהרן, אבל הוטו הנשיאותי לא יופר.

"אני מאמין שלמרות ההתנגדות שלנו ושל אחרים, לנשיא יהיו מספיק קולות כדי להטיל את הוטו על פי החוק", אומר הסנאטור ג'ף פלייק מאריזונה.

פלייק לא בודד בהערכה הזו, והוא מסומן כאחד ממספר סנאטורים רפובליקנים שעלולים לשנות את ההצבעה שלהם בסיבוב השני, מתוך הערכה לנשיא. ההתבטאות הזו, כבר מטרידה מאוד את מתנגדי ההסכם, ודאי מן הצד הרפובליקני.

רק השבוע הסנאטור הרפובליקני ג'ון מקיין, נבחר אחר מאריזונה, אמר כי הוא בטוח שבהצבעה הראשונה יגברו מתנגדי העיסקה בקלות על התומכים, אבל הבהיר שיהיה קשה מאוד להתמודד עם הוטו של הנשיא, שכדי לעקוף אותו דרושים שני שלישים מבית הנבחרים.

דברי פלייק, גם משנים את תמונת המצב. עד כה היה ברור שיש תמיכה מקיר לקיר בצד הרפובליקני, ודרושים 13 סנאטורים דמוקרטים כדי לגבור על אובמה, אבל כעת נראה שהמצב אינו פשוט כל כך.

עם זאת הסנאטור הסביר שלא ימהר להצביע בשום שלב בעד העיסקה. "אני מקבל הרבה הודעות ושיחות של אזרחים מודאגים. גם אני מודאג מאוד, שבהסכם הזה נוותר על חלק מהכלים שבהם השתמשנו בעבר או רצינו להשתמש בעתיד כדי להרתיע או להעניש סוג של התנהגות כמו זה של איראן. אני גם לא בטוח שאנחנו עדיין יכולים להעניש את איראן על תמיכתה בטרור ופגיעתה בזכויות האדם".

הוא ציין עוד כי לפי שעה עדיין לא קיבל הסברים מניחים את הדעת למהלכים שיתרחשו לאחר הסרת הסנקציות, וקריאת ההסכם, מבהירה לו שלפי שעה אין מענה למרבית הדאגות שלו.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו