איך נשמור על קשרי המשפחה בארץ ובעולם?

הקהילה היהודית פזורה בכל רחבי העולם, אך חבריה לא מוותרים על הקשר עם ישראל.

אביעד אבן חן , כ"ח באב תשע"ה

איך נשמור על קשרי המשפחה בארץ ובעולם?-ערוץ 7
בתפילה עם קהילה בתפוצות
בני עקיבא

יהדות ארצות הברית היא מקרה בוחן מרתק לתהליכים שעוברים על העם היהודי כבר אלפי שנים.

היום אמנם חברים בה 5.2 מיליון אנשים שהם 2.3% מכלל האוכלוסיה, אך בשנת 1654 מנתה הקהילה 25 אנשים בלבד. המשמעות היא קצב גידול טבעי גבוה המגובה בהשתלבות יוצאת דופן בחברה האמריקנית.

עם זאת, השאלה היא מדוע זה קרה, מה ההבדל בין הקהילה בארצות הברית לבין שאר היהודים בעולם ואיך מצליחים לשמור על הקשר עם המשפחה בישראל בפרט ועם ארץ הקודש בכלל.

אם בודקים לעומק את קשרי הקהילה היהודית עם הסביבה הקרובה בארצות הברית, מגלים כמה סיבות מרכזיות להצלחת האינטגרציה. ראשית, ארצות הברית היא מדינה נוחה לבני דתות שונות וזאת בשל הפרדה חוקית בין דת ומדינה. שנית, הלאומיות האמריקנית היא פונקציה של שותפות אזרחית וקבלת החוקה, ולא של מוצא אתני כזה או אחר. שלישית, היהודים בארצות הברית תמיד נהנו ממדיניות הגירה מחבקת. לבסוף, אי אפשר להתעלם מהתרומה של יהודים רבים לתרבות, לכלכלה ולמדע באמריקה.

מה קורה בשאר המדינות?

כדי להבין כיצד מצליחות משפחות בארץ ובחו"ל לשמור על קשר על אף המרחק הגיאוגרפי, יש להתחיל בסקירה קצרה של מצב היהודים בשאר המדינות ולא רק בארצות הברית. בקנדה לדוגמה חיים כיום 375 אלף תושבים, שהם מעל 1% מהאוכלוסייה. הם מפוזרים בעיקר בטורונטו ומונטריאול ו-35% מתוכם נמצאים במערכת של נישואים מעורבים. לצורך השוואה, באנגליה חיים 291 אלף יהודים עם נישואים מעורבים של 40%. בצרפת חיה קהילה יהודית לא מבוטלת של 480 אלף תושבים, שהוא 0.77% מהאוכלוסיה. רובם המכריע של היהודים בצרפת חיים בפריז, בעוד כל השאר מפוזרים במרסיי, טולוז וליון.

הנתונים המפתיעים על יהודים בחו"ל מגיעים מדרום אמריקה. בארגנטינה לבדה חיים מעל 181 אלף יהודים, שהם 0.45% ממדינה גדולה ומשמעותית. רוב היהודים חיים בעיר הבירה של ארגנטינה, בואנוס איירס, אולם ישנו פיזור מצומצם של קהילות בערים נוספות. לעומת זאת, בברזיל חיים 95 אלף יהודים ובעיקר בריו דה ז'נרו. הנישואים המעורבים בברזיל מגיעים כבר ל-50%, לא רחוק מארגנטינה עם 45%.

הדרך לגשר על הפער: שמירה על שגרה משפחתית קבועה

המסורת היהודית עולה בקנה אחד עם הדרכים שבהן משתמשות הקהילות השונות ברחבי העולם כדי לשמור על קשר עם המשפחות בארץ. אף על פי שהפיזור הגיאוגרפי הוא הגדול והמגוון ביותר מבין שלוש הדתות הגדולות, יהודים מציבים את השגרה המשפחתית בראש סדר העדיפויות.

יהודי התפוצות שומרים על קשר על הארץ בעזרת שיחות טלפון שבועיות לקראת שבת, שיחות וידאו באתרי אינטרנט או אפליקציות וכמובן הודעות ברשתות חברתיות. בנוסף, הם לעולם לא יוותרו על השתתפות באירועים משפחתיים. הם מזמינים בהתראה של מספר שבועות כרטיסי טיסה, ולעתים אפשר למצוא באתרי המכירות מחירים זולים בהרבה כדוגמת האתר של www.elal.com אפשרות זו מקלה בהרבה על ההשתתפות בשמחה בחתונות ולעלות לכותל עם קרובי המשפחה שחוגגים בר מצווה.

מלבד האמור לעיל, המשפחה שומרת על קשר עם ישראל בעזרת שגרת ביקורים. כל מי שחבר בקהילה יהודית מכיר היטב את ארץ הקודש ואת אתריה. הביקור המשפחתי מתקיים בכל שנה באיזור אחר, מצפון ועד דרום. כך נהנית הקהילה בארצות הברית, באירופה או בדרום אמריקה מאיכות חיים גבוהה, אך גם מחיבור חזק למסורת.