בנט יוזם: הערבים ילמדו עברית - כבר בגן

כבר בשנת הלימודים תשע"ו, ערבים ילמדו עברית כמקצוע חובה מגן הילדים ועד כיתה י"ב. המטרה: שיפור וקידום שליטת התלמידים בשפה.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , כ"ח באב תשע"ה

בנט
בנט
צילום: ערוץ 7

ביוזמת שר החינוך נפתלי בנט פיתח המשרד את תכנית "עברית על הרצף" ובמסגרתה, לראשונה תלמידי החברה הערבית ילמדו עברית כמקצוע חובה על כל הרצף החינוכי, מגני הילדים ועד י"ב.

עלות התכנית מוערכת בכ–30 מיליוני שקלים והיא תיושם בהדרגה כבר בשנת הלימודים הקרובה, תשע''ו.

התכנית "עברית על הרצף" נועדה להביא לשיפור וקידום שליטת התלמידים הערביים בשפה העברית בדגש על חיזוק מיומנויות הדיבור. במשרד החינוך מדגישים כי השליטה בשפה העברית מאפשרת תקשורת פתוחה בין מגזרי האוכלוסייה השונים והיא חיונית ליצירת דיאלוג בין שתי התרבויות הערבית והיהודית.

במשרד החינוך אומרים כי "ידיעת העברית תאפשר צמצום פערים חברתיים - מנוף לקידום חברתי כלכלי ומפתח להשתלבות בחברה - הישראלית מבחינה כלכלית ותרבותית".

השליטה בעברית היא תנאי גם להשתלבות במוסדות להשכלה גבוהה בישראל, שבהם מלמדים בעברית. במשרד החינוך סבורים שככל שתלמידי החברה הערבית ישלטו יותר בשפה העברית כך השתלבותם בחברה ובמשק תהיה טובה וקלה יותר.

מנתוני ראמ"ה עולה בנוסף כי בעוד ש- 93% מהתלמידים בכיתות ו' בחברה הערבית סבורים כי ידיעת העברית תסייע להם להצליח בעתיד, הרי שרק 47% מהתלמידים נחשפים לעברית מחוץ לבתי הספר. 26% מתוכם קוראים עיתונים בעברית ורק 16% צופים בתכניות טלוויזיה בעברית.

שר החינוך בנט אמר כי "ההחלטה להקדים את לימוד השפה העברית כבר אל גני הילדים במגזר הערבי נובעת ממחשבה על עתיד הילדים. עם כניסתי לתפקיד התחייבתי לצמצום פערים וכך אני פועל. ידיעת השפה העברית תקנה מיומנויות וכלים שהינם נחוצים כיום לצורך בניית העתיד האישי והמקצועי של כל תלמיד ותלמידה", הוסיף.

הבלשנית ומנכ"לית החברה ללימודי אנגלית, הלן דורון, מברכת על החלטתו של בנט ומדגישה כי "שר החינוך בנט מבין את החשיבות של הקניית השפה העברית בקרב ילדי הגנים הערביים שיעזור בשבירת חסמים סטיגמטיים ותרבותיים בין העמים. עם זה, לא הגיוני באותה הנשימה לאסור על תלמידי ישראל לרכוש את כישורי השפה האנגלית וליצור בכך אפליה בין תלמידי המגזר הערבי ליהודי.

"לפיכך, אני קוראת לשר לבטל לאלתר חוזר מנכ"ל עתיק יומין בן עשרות שנים, היחידי הקיים בעולם שאוסר באופן גורף לימודי אנגלית בגני הילדים הממלכתיים ולאמץ את מיזם פיקולינגו של מועצת האיחוד האירופאי שמטרתו כי כל ילד יידע שתי שפות זרות טרם עלייתו לכיתה א' ובכך לאפשר פעילויות אנגלית בגילאי הגן באמצעות מומחים בתחום".