רשות המיסים
רשות המיסיםאילוסטרציה / פלאש 90

רשות המסים קיימה בשבוע שעבר מבצע ביקורת רישום הכנסות נוסף המתמקד בענף האירוח והצימרים, זאת לאור הגידול בפעילות בעונת הקיץ.

במסגרת המבצע נערכו 157 ביקורות, מתוכן 130 אצל בעלי צימרים וחדרי אירוח ביבניאל, ארבל, רמות, חד נס, כפר זיתים, חיספין, אלמגור, מגדל, טבריה, מעלה גמלא ועוד.

תוצאות המבצע מצביעות על כך ש-10% מהעסקים שנבדקו לא רשמו הכנסות כדין.

מידע שהתקבל במשרד השומה בטבריה הפנה את המבקרים לזוג המשכיר צימרים ביישוב חד נס. ביקורת שנערכה במקום גילתה כי לא נרשמו הכנסות משלושה לקוחות שונים בהיקף כולל של כ- 7,500 ש"ח.

האישה הסבירה למבקרים "הייתי בטוחה שבעלי רשם חשבוניות לשני הלקוחות. לגבי הלקוח השלישי, הייתה נפילה ברשת האינטרנט ולכן לא נרשמה קבלה".

בעת ששהו המבקרים ביישוב, הם ביררו אצל משפחה שנפשה במקום לגבי המקום בו מתגוררים וכמה הם משלמים. לאחר שהגיעו לבעל הצימרים בהם מתגוררת המשפחה, נמצא כי בעליהם לא רשם 8000 ש"ח אותם שילמה לו המשפחה. הבעלים הסביר "האירוח עולה 9,000 ש"ח, חיכיתי שיביאו לי עוד 1,000 ש"ח ואז ארשום להם חשבונית על כל הסכום".

בעקבות מידע נוסף שנתקבל במשרד השומה בטבריה, הגיעו המבקרים לבעלת צימרים בעיר וגילו כי היא מנהלת ספרי חשבונות בעזרת תוכנה ייעודית. לצד ההכנסות הרשומות במחשב, ניהלה בעלת המקום רשימה נוספת להכנסות אותן היא לא רושמת שהגיעו ביום הבדיקה ל- 10,000 שקלים. בעלת המקום הסבירה "יש לי חובות לחברת התוכנה ולכן אני מתנהלת כך".

מבקרי הרשות הגיעו גם לבעלת וילות אירוח ביבניאל ומצאו הכנסות לא רשומות בסך 13,500 ש"ח שנתקבלו מחמישה לקוחות שונים. בעלת המקום הסבירה למבקרים "לעתים בעלי מקבל את הכסף ולא מעדכן אותי".

באחד מקיבוצי האזור, נמצאו אצל מפעיל אתר קמפינג וחדרי אירוח הכנסות שלא נרשמו בסך 4600 ש"ח שנתקבלו בחודש יולי. בעל העסק למבקרים "הראש לא עובד במשך השבוע , בשבת אני בודק ורושם".

בבדיקה שנערכה אצל בעל צימרים מהיישוב כלנית הגובה 800 ש"ח ללילה, נמצא כי הוא לא מנהל כלל ספרי חשבונות ואין לו תיק ברשות המסים. בדיקת יומן הזמנות אצל בעלת צימרים מפורייה העלתה כי לקוח התארח עם משפחתו בשלושה צימרים למשך יומיים ושילם תמורת האירוח 3,600 שקלים, שלא נרשמו בספרי העסק. בעלת העסק טענה "זה היה בן דוד שלי שהתארח. הוא שילם ושכחתי לרשום". מקרים אלה ונוספים הועברו להמשך טיפול במשרד השומה ובמחלקת תביעות.