שבוע הספר התימני יוצא לדרך

בפעם ה-15 נפתח 'שבוע הספר התימני'. כתבי יד עתיקים שיצאו לאור מחדש לצד תכשיטים, מוסיקה וביגוד מהמורשת העתיקה.

שמעון כהן - ערוץ 7 , א' באלול תשע"ה

שבוע הספר התימני יוצא לדרך-ערוץ 7
שבוע הספר
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

בבני ברק נפתח היום, זו הפעם ה-15, 'שבוע הספר התימני'. ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם שגיב מחפוד העומד מאחורי המיזם כולו כחלק משורת פרויקטים ומפעלים שהוא מנהל לשימור מורשת יהדות תימן.

"כחלק מעידוד המסורת התימנית, התרבות התימנית והספרות התימנית אנחנו מבצעים בכל שנה את השבוע הזה שבו אנחנו מציגים ספרות עשירה מאוד, למעלה מ-500 ספרים שעוסקים בנושא של יהדות תימן מסידורים וחומשים ועד ספרי אגדות, סיפורים, מדרשים על התורה, הלכה מנהג והיסטוריה. חומר מאוד מקיף כולל חומרים חדשים שיוצאים לאור".

אל יריד שבוע הספר התימני חוברת גם תצוגה ומכירה של מוסיקה תימנית, תכשיטים, תלבושות ועוד. מחפוד מספר על התעניינות רבה דווקא בקרב בני עשרים עד שלושים שמוצאים את עצמם מתחברים למקורות העדה, בין בשגרה ובין לקראת אירועים משפחתיים כחתונה, ברית או בר מצווה, אז מהם מגיעים לאורך השנה כולה ורוכשים טליתות על פי המנהג התימני, ספרים, תלבושות ומזכרות ממורשת העדה.

כשנשאל מה לטעמו מביא את צעירי העדה לשוב ולעסוק בשורשיהם לאחר תקופה שנראה כי העיסוק במורשת התימנית לא הייתה בראש מעייניהם הוא אומר כי "יש תזה פסיכולוגית שאומרת שדור שלישי למהגרים חוזר למקורות. זה נכון כנראה גם לגבי התימנים, בעיקר כשיש לנו מה למכור. יש לנו מסורת עתיקה ושורשים איתנים. הציבור מבין את זה והוא נמשך לזה".

מחפוד עצמו אוסף פרטי מידע אודות מורשת העדה כבר מהיותו בגיל 15. "אני מאוד אוהב את זה ומחובר לזה", הוא אומר, "זה מאוד חשוב לי. אני רואה בזה פעולה בסדר גודל היסטורי".

בהקשר זה הוא מזכיר את המכון לשימור כתבי יד שבו נאספו עד כה כ-1200 כתבי יד ומסמכים מקוריים, כולל כאלה בני 700-800 שנה. באתר האינטרנט של המכון קורא מחפוד למי שמחזיק בביתו כתבי יד עתיקים ומעוניין למכור אותם ליצור עמו קשר. לדבריו ההיענות לפנייה זו רבה ורחבה.

"מדי שבוע אני מקבל לפחות פנייה אחת או שתיים. אנחנו רוכשים את הכתבים במחיר מלא ממי שמעוניין, ומי שלא מעוניין אנחנו מבצעים פעולות שימור בגז או בכריכה מחודשת, חינם, רק כדי לשמר את כתבי היד".

כתבי היד שנרכשים נחקרים ו"הרבה דברים אנחנו מוציאים לאור כשיש משהו חשוב. כשמדובר בהעתקה אין טעם להוציא לאור. כשיש סיבה אנחנו מצלמים ומעלים לאתר ונותנים לרבנים וחוקרים לעיין בחומר", מספר מחפוד הקורא לציבור להגיע אל מתחם היריד מדי יום במהלך השבוע הקרוב מעשר בבוקר ועד עשר בערב ליד צומת קוקה-קולה בבני ברק.