מתקדמים
מתקדמים צילום: המשרד לשירתי דת

המשרד לשירותי דת החל בהנעה מחודשת של פרוייקט הקבורה הענק "גני עד" המכונה "ברקת" שנועד לפתור את מצוקת הקבורה בגוש דן.

הפרוייקט הייחודי אשר יכלול כ-300 אלף קברים בשיטות קבורה שונות מתעכב כבר זמן רב וטרם עלו דחפורים על השטח הייעודי שבין שוהם לאלעד.

מנכ"ל המשרד לשירותי דת, עו"ד עודד פלוס, סייר בשבוע שעבר בשטח בו אמור לקום בית העלמין, "המיזם ייתן מענה אסטרטגי לשנים הבאות ויחסוך צורך בהקצאת קרקעות נוספות לקבורה", ציין פלוס.

נזכיר כי ממשלת אולמרט החליטה על הקמת הפרויקט בעקבות תלונות רבות של חברות קדישא בגוש דן על מחסור מקומות קבורה אשר גם מבקר המדינה התריע בדוחותיו על קיומה של בעיה זו והחרפתה,

בית העלמין ייבנה בכמה שלבים כשבשלב א' יפותחו כ- 60,000 קברים שברובם יהיו קבורה רוויה ובהמשך ייבנו שאר הקברים בשלבים. בית העלמין ממוקם בשטחה של מחצבה נטושה, בשטח הכלוא בין כבישים ארציים 444 ו- 6, בקרבת הישוב שוהם, ואזור התעשייה חבל מודיעין.

בית העלמין מיועד לשרת אוכלוסייה בגוש דן רבתי, המונה כ- 1.5 מיליון איש. על פי חוות דעת מומחים קיבולת בית העלמין תיתן מענה ליותר מ-40 שנה.

השר לשירותי דת, ח"כ הרב דוד אזולאי אמר "עכשיו הגיע הזמן להתחיל לעבוד. לאחר תכנון מוקפד הוסרו העיכובים והעבודות יחלו בקרוב. עתידו של בית העלמין הוא לתת מענה למצוקת הקברים וכן לעלויות הגבוהות ואני מאמין באמונה שלמה שכך יהיה. כל הנוגעים בדבר עובדים בשיתוף פעולה וכן אני מאמין כי התוצאות יישאו פרי בקרוב".

לדברי צבי הנדל יו”ר הפרויקט, "בית העלמין יציע גישה חדשה מתקדמת ואיכותית שתפסיק להנציח את המקובל, שבתי העלמין הם החצר האחורית של התכנון האורבני. למרות היות המקום במהותו מקום של עצב ויגון, תינתן במקום זה למבקרים שיבואו תחושה של מקום נוח ויפה כראוי להנצחת זכרם של הנפטרים. מאוד נהניתי מהסיור עם מנכ"ל מקצועי".

עו"ד עודד פלוס, מנכ"ל המשרד לשירותי דת הוסיף, "בניית בית העלמין תפתור בעיות נרחבות של מצוקת קברים ועלויות גבוהות. הגיע הזמן לחדש את התוכנית ולהניע אותה לאחר זמן רב שעמדה במקום. אנו יוצאים לדרך, לפעולה. בנייתו של בית העלמין, כחלק מתוכנית שיפור השירות לאזרח, הינו צעד משמעותי נוסף. שיתוף הפעולה של המשרד לשירותי דת עם מועצת בית העלמין ברקת הינו שיתוף פעולה פורה שבסופו אני מאמין שיביא לתוצאות טובות".