"במלחמה מתגלים כוחות הגבורה והעוז"

ח"כ מוטי יוגב ברך את המשתתפים בחידון בנושא מלחמות ישראל בישוב נריה, "מרגש לראות צעירים שמנצלים את החופש ללימוד תולדות ישראל".

ערוץ 7 , ב' באלול תשע"ה

סניף נריה של תנועת הנוער אריאל קיים אמש (ראשון) חידון בנושא מלחמות ישראל.

ח"כ מוטי יוגב הגיע לברך את המתמודדים ואמר, "מרגש מאוד לראות בני נוער צעירים שמנצלים את החופש הגדול מלבד מנוחה וכיף, גם ללימוד והעמקה בתולדות ישראל ובמערכות על קיומה".

יוגב דיבר על הכוחות המתגלים בשעת מלחמה, "במלחמה מתגלים כוחות הגבורה והעוז, הרעות והחברות. אני מאחל לבני הנוער שמתוך החיבור והלימוד על תולדות ישראל, יקבלו את הגבורה והעוז לאתגרים הגדולים העומדים בפני עם ישראל גם היום".

סניף נריה מונה כ-180 חניכים המתחנכים לאור ערכיה של התנועה - עם ישראל, תורת ישראל וארץ ישראל, אשר יוצאים לעתים להתנדבויות בישוב מתוך מעורבות בקהילה.

הרעיון לערוך את החידון  הגיע לאחר שבאחד המסעות קיימו המדריכים חידון אודות המקום אליו הגיעו, להפתעתם ולצערם של המדריכים, החניכים לא היו בקיאים בפרטים הבסיסיים של מלחמות ישראל מאז קום המדינה, וכפי שנפוליאון אמר "עם שאינו יודע את עברו, ההווה שלו דל ועתידו לוט בערפל".

צוות ההדרכה החליט כי במהלך החופש יקיימו פרויקט למידה מעמיקה ומקיפה על מלחמות ישראל מאז הקמת המדינה. לאחר לבטים רבים החליטו לקיים חידון פומבי נושא פרסים על הנושא.

בשלב הראשון הכין צוות ההדרכה חוברת תוכן מקיפה, מעוצבת, ברורה ופשוטה שיאפשר לכל ילד מכיתה ג' עד ט' להבין את החומר ולהיבחן עליו. צוות ההדרכה, עם סיוע של מורים להיסטוריה אספו חומר וכתבו את החוברת, ולאחר מאמצים רבים החוברת יצאה לאור בבית דפוס מקצועי.

"מטרתה של החוברת הייתה להקנות ידע וערכים המושתתים על עוז וגבורה יהודית, במטרה שכל חניך ידע ויכיר את היסטוריית המלחמות של עם ישראל מאז קום המדינה, המדינה היחידה של העם היהודי שניתנה לנו בחסד הבורא יתברך. על ידי לימוד בחוברת זו הכירו החניכים את היסטוריית המאבקים העקובים מדם שמטרתם לשמור על חבלי ארצנו היחידה מפני אויבנו הקמים עלינו, ועל כל הניסים והנפלאות שזכינו להם בכל מלחמה ומלחמה, ובכל מבצע ומבצע ולחזק את אמונתנו בבורא עולם", סיפרו בצוות ההדרכה של הסניף.

"התגובות היו נלהבות מאוד, וכל החוברות שהוצאנו פשוט נחטפו תוך ימים ספורים. אפילו חרדי ממודיעין עילית כל כך התלהב מהחוברת עד שהוא גם קנה. כמו כן מכרנו את החוברות בבתי חולים ומקומות ציבוריים וגם שם החוברות פשוט נחטפו", הם מספרים.

מרגע קבלת החוברות החלו החניכים בלימוד אינטנסיבי ומעמיק, עם ההורים, בחברותות , בכל זמן פנוי ובהתמדה גדולה. המדריכים ישבו ביחד וכתבו עשרות שאלות על החומר, ולאחר מכן חילקו את שאלות לרמות קושי שונות. בשלב הראשון של החידון אשר התקיים בכתב, גילו החניכים בקיאות עצומה בחומר הנלמד, והציונים הטובים עוררו פליאה רבה בקרב הבוחנים.

גולת הכותרת של החידון היה שלב הגמר. "רצינו ששלב הגמר יהפוך להיות אירוע מדובר עם הרבה תושבים וחניכים, ולכן החלטנו לקיים מופע אומנתי במקביל לחידון, והזמנו הופעה של הזמר והיוצר המפורסם ביני לנדאו", סיפרו המארגנים.

באירוע הוקרן סרטון עם ברכות מצולמות של שר החינוך נפתלי בנט, שרת המשפטים איילת שקד, סגן שר הביטחון הרב אלי בן דהן, יו"ר ועדת החוקה ניסן סלומינסקי, וסגן יו"ר הכנסת בצלאל סמוטריץ.