"מנצלים את האווירה הציבורית למעצרי שווא"

בית משפט השלום בפתח תקווה שחרר למעצר בית שני נערים יהודים החשודים בהצתה. המשטרה הגישה ערעור ושחרורם עוכב עד לדיון בערר.

ישי קרוב , ב' באלול תשע"ה

"מנצלים את האווירה הציבורית למעצרי שווא"-ערוץ 7
מעצר. אילוסטרציה
thinkstock

בית משפט השלום בפתח תקווה הורה היום (שני) על שחרורם למעצר בית של שני נערים יהודים שנעצרו ביום חמישי האחרון בחשד להצתה אשר פרטי החקירה בעניינה נאסרו בפרסום.

בארגון 'חוננו' מדווחים כי השניים עצורים בידי השב"כ ונמצאים בתנאים קשים כאשר צו מיוחד אוסר עליהם לפגוש את עורך דינם.

אמש הוארך מעצרם ביממה, והיום קיבל בית המשפט את טענות עו"ד חי הבר מארגון חוננו וקבע בית המשפט כי אין עילה להאריך את מעצרם. עם זאת הורה השופט על עיכוב ביצוע ההחלטה כיון שהמשטרה הגישה ערר לבית המשפט המחוזי.

בעקבות זאת נערכים אחר הצהריים שלושה דיונים בבית המשפט המחוזי בלוד. דיון אחד בערר שהוגש בעניין הארכת המעצר של החשוד הבגיר בפרשה. ערר שני הוא על צו איסור המפגש עם עו"ד שהוציא השב"כ כנגד השלושה, וערר שלישי הוא בבקשת המשטרה להפוך את החלט השחרור ולהורות על המשך מעצרם.

יש לציין כי השלושה התלוננו על תנאים קשים ביותר בחקירות השב"כ. אחד הקטינים טען בפני בית המשפט כי שוטר ימ"ר היכה אותו. נער נוסף סיפר כי נמנע ממנו לישון במשך כ-24 שעות, ובנוסף רק בהתערבות בית המשפט ניתן לנערים להניח תפילין והוחזרו להם הציציות שנלקחו מהם בעת הכניסה למתקן השב"כ.

עו"ד הבר אמר, "בית המשפט הפך בחומר היטב ולא מצא כל ראיה הקושרת את השניים לאירוע המיוחס להם. נראה כי השב"כ מנצל את האווירה הציבורית לביצוע מעצרי שווא ופועל באמצעים פסולים כנגד נערים חפים מכל פשע.

איסור המפגש שהוטל עליהם עם עו"ד הוא צעד דורסני וחמור אשר נועד אך ורק בכדי לשבור את רוחם, ואני מקווה שבית המשפט ישים לכך סוף".