סגן השר בן דהן בהכנסת ספר התורה
סגן השר בן דהן בהכנסת ספר התורה ישראל מלובני

מאות מתושבי גבעתיים השתתפו אמש (ראשון) בטקס הכנסת ספר תורה לבית "בני עקיבא" בעיר לעילוי נשמת 442 חללי צה''ל תושבי גבעתיים שנפלו במערכות ישראל, ובתוכם בוגרי סניף בני עקיבא.

ספר התורה נתרם על ידי עמותת "קשר לנצח" ממונטריאול שבקנדה שיזמה את הרעיון לגייס כספים על מנת להכניס ספרי תורה רבים בישראל כזיכרון וכהנצחה לחללי צה''ל במלאת שנה למבצע צוק איתן.

בטקס השתתפו משפחות הנופלים לצד סגן שר הביטחון הרב אלי בן דהן, סמנכ''ל משרד הביטחון אריה מועלם, רב עיר הרב פנחס אדרי, ראש העיר רן קוניק, יו''ר יד לבנים אלי בן שם, ראש המערך לשירותים רוחניים בתפוצות הרב יחיאל וסרמן ורב קהילת 'גבורת מרדכי' בגבעתיים, הרב אברהם וסרמן.

הטקס נפתח בכתיבת האותיות האחרונות ברחבת קניון גבעתיים על ידי משפחות הנופלים והמכובדים. לאחר התהלוכה שעברה ברחובות העיר הוכנס ספר התורה הוכנס לבית הכנסת בבית בני עקיבא בשירה ובריקודים ובליווי מוסיקלי של החזן הראשי לצה''ל סא''ל שי אברמסון ומקהלת הרבנות הצבאית.

אחד הרגעים המרגשים בטקס היה כאשר הוצב ספר התורה על הבימה במרכז בית הכנסת והחזן הראשי החל לשיר את "מי שברך" לחיילי צה''ל במנגינת "אל ארץ צבי" המפורסמת משירו של יהורם גאון על מבצע אנטבה. מימין לחזן עמד חניך בני עקיבא שאחז בספר התורה הוותיק של הסניף, ומשמאלו אב שכול. כל הקהל הצטרף לשירה ודמעות נראו בעיניהם של משתתפים רבים.

את האות האחרונה בספר התורה כתב סגן שר הביטחון הרב אלי בן דהן שאמר, "כשאני עומד כאן, אני רואה את הגשמת חזונו של הרב קוק זצ"ל שהשבוע ימלאו 80 שנים להסתלקותו. הרב קוק, אילו זכה לעמוד כאן במקומי, בוודאי היה מאושר לראות את 'דור עתידנו וממשיכי דרכנו' כלשונו, מורי תורת האהבה לכל הנברא בצלם, ולוחמים אמיצים לשחרור המולדת המוכנים למסור את נפשם על קדושת שם אלוקי ישראל ותורתו, בדיוק כמו רבי עקיבא".

"גבעתיים אינה רק עיר מעורבת השומרת על מרקם חיים סובלני, אלא גם מתגאה במורשת ארוכה של תרומה הן לחברה והן לצבא", אמר סגן השר והוסיף "שמחת הכנסת ספר תורה כאן, מהולה בעצב, עצב על נפילת הבנים, בני העיר הזו גבעתיים, שנפלו במערכות ישראל, שלזכרם מוקדש ספר זה. זכר הבנים וצוואתם עומדים מולי ביתר שאת בתפקידי הנוכחי, כסגן שר הביטחון. הביטוי 'במותם ציוו לנו את החיים' אינו סתם קלישאה אלא הנחיה מעשית לשמור על כל מה שבנינו כאן ב-67 השנים האחרונות".

נציג התורמים יעקב פרץ סיפר על המיזם, "הרעיון החל לפני כשנה לאחר מבצע צוק איתן, התחלנו לאסוף תרומות בתפוצות ובמיוחד בקנדה באמצעות מרלורנט עמרם. אנו רואים בתרומה זאת השתתפות של הקהילות בתפוצות בכאבן של המשפחות שאיבדו את היקר להם מכל.

"באמצעות הכנסת ספר התורה ננציח את זכרם של הנופלים ונתפלל לעילוי נשמותיהם. אירוע זה מסמל את ההזדהות והחיבור של יהודי העולם עם משפחות חללי צה''ל שנפלו במערכות ישראל".

מושיק גולדשטיין המשנה לראש העיר התייחס למקום אליו הוכנס הספר החדש, "בחרנו להפקיד את ספר התורה במקום היקר הזה, בית חינוך לאהבת התורה, אהבת העם ואהבת המולדת. בוגרי הסניף הזה נטלו ונוטלים חלק פעיל במערכות ישראל, ואין ראויים מהם להנציח את מורשתם של חללי העיר על ידי שימוש וקריאה בספר התורה ובכך יהפוך זכרם של חללינו לעץ חיים".

צילום: ישראל מלובני
צילום: ישראל מלובני
צילום: ישראל מלובני
צילום: ישראל מלובני
צילום: ישראל מלובני
צילום: ישראל מלובני
צילום: ישראל מלובני
צילום: ישראל מלובני
צילום: ישראל מלובני
צילום: ישראל מלובני
צילום: ישראל מלובני
צילום: ישראל מלובני