הרב עובדיה יוסף
הרב עובדיה יוסף פלאש 90

בעוד חודשיים ימלאו שנתיים להסתלקות הרב עובדיה יוסף זצ"ל.

במשך השנתיים הללו יצאו לפועל יוזמות הנצחה מגוונות לזכרו של הרב יוסף, אולם כולן היו פרי יוזמה פרטית, או יוזמה ציבורית ספוראדית.

בין היתר השיק דואר ישראל בול לזכרו, משרד התחבורה קרא על שמו מחלף, רחובות נקראו על שמו, זמרים הוציא שירים לזכרו, ספרים נכתבו ועוד יוזמות פרטיות שונות ומבורכות.

כעת החליטה תחנת הרדיו החרדית 'קול ברמה' שהוקמה ביוזמת הרב יוסף לקחת יוזמה ולקרוא לקדם הצעת חוק להנצחתו במטרה להנציח את זכרו באופן רשמי ולאומי על ידי מדינת ישראל כפי שנעשה מול ראשי ממשלות ואישים שהשפעתם הייתה רבה על הציבור הישראלי.

לדברי גורמים ברדיו, צוות משפטנים ניסח את הצעת החוק שמטרתה הנצחתו של הרב עובדיה והקמת מרכז להנצחת מורשתו. כאשר מטרת הקמתו של המרכז היא להעלות על נס את פעילותו ואת תרומתו הרבה ולהמשיך לעודד ולקדם את התהליכים החברתיים וההלכתיים שהחלו בימי חייו, זאת לצד ביסוס תודעה ציבורית רחבה על אודות מורשת יהדות ספרד והמזרח

לדברי מנסחי ההצעה, המרכז יכלול אתר מבקרים מוזיאון אשר יציג תערוכות קבועות ומתחלפות על חיו ופעלו לצד תערוכות על יהדות ספרד ועדות המזרח ומכון מחקר אשר יעסוק בתחומים אלו  זאת בדומה למרכזי הנצחה אחרים.

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב כי אישיותו של הרב עובדיה יוסף היוותה במשך עשרות שנים דמות מרכזית בהוויה הישראלית בכלל וזו המזרחית בפרט וזאת במישורים רבים ומגוונים ובהם ההלכתי הפוליטי החברתי והציבורי.

בין תפקידיו הרבים שימש הרב יוסף כסגן הרב הראשי למצרים, דיין בערים פתח תקווה וירושלים, הרב הראשי לתל אביב יפו, הראשון לציון וכמייסד ומנהיג תנועת שס - התאחדות הספרים שומרי התורה.

"תרומתו לחברה הישראלית אף היא ניכרה בתחומים רבים ומגוונים החל מפסיקה הלכתית פורצת דרך וככזו הרלוונטית לתמורות שהביא איתו העידן המודרני והקמת מדינת ישראל,  דרך הובלת תהליכי עומק בחיזוק מעמדם של יוצאי עדות המזרח והשתלבותם בישראל וכלה במעורבות עמוקה בפוליטיקה ובהנהגה הישראלית במשך עשרות בשנים", אמרו.