מאיים. יונה יהב
מאיים. יונה יהבפלאש 90

האגודה לזכויות האזרח פנתה למשנות ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר ואורית קורן, בדרישה שיורו לראש העיר חיפה להשכיר לעמותת השמאל הקיצוני "זוכרות" אולמות עירוניים לצורך עריכת פסטיבל סרטים.

באגודה, המייצגת בעניין זה את עמותת זוכרות, טוענים כי כל ניסיונות העמותה לשכור אולמות עירוניים לצורך קיום הפסטיבל, ששמו אמור היה להיות '48 מ"מ' נתקלו בסירוב או בהתעלמות.

"ספק רב בעינינו אם ההחלטה לבטל את האירוע שתוכנן להתקיים בשיתוף עם סינמטק חיפה היתה כדין או שמא התקבלה משיקולים זרים ופסולים. אין צל של ספק, שסירוב המוסדות העירוניים להשכיר את אולמותיהם לעמותת זוכרות הוא בניגוד גמור לדין", נאמר במכתב.

באגודה טוענים שמדובר בתופעה מתרחבת, "מקרים אלה מצטרפים לאיומיה של שרת התרבות לקצץ בתמיכות של מוסדות תרבות כתיאטרון אלמידאן ופסטיבל הקולנוע בירושלים בשל ההצגה 'הזמן המקביל' או בשל הקרנת סרט תיעודי על יגאל עמיר, וכן להתערבותו הבוטה של שר החינוך בהחלטתו להסיר את ההצגה 'הזמן המקביל' מסל תרבות".

"כל ההחלטות הללו באות להטיל צנזורה על ביטויים פוליטיים ואמנותיים, שבעיני הרשויות הם שנויים במחלוקת, ולהצר את השיח במרחב הציבורי שאמור להיות שיח פתוח, נוקב ומאתגר. הסכנה לחופש הביטוי מכל אחת מההחלטות האלה ועוד יותר מכך ממשקלן המצטבר היא חמורה", טוען היועץ המשפטי של האגודה לזכויות האזרח, עו"ד דן יקיר.

"לפיכך נבקשכן להבהיר לעיריית חיפה, כי אסור למוסדות התרבות בתחומה להימנע מלהשכיר את אולמותיהם לעמותת זוכרות", חתם יקיר את מכתבו.