בריטניה לא ממתינה

השגרירות הבריטית במדינה שנסגרה לפני 4 שנים, נפתחה מחדש, והיום נועד שר החוץ הבריטי עם נשיא איראן.

ניצן קידר , ט' באלול תשע"ה

פותחים שגרירות, מתייחסים בזהירות. פיליפ המונד
פותחים שגרירות, מתייחסים בזהירות. פיליפ המונד
רויטרס

שר החוץ הבריטי פיליפ המונד נועד לפני הצהריים (ב') עם נשיא איראן חסן רוחאני, במסגרת ביקור מיוחד וראשון מסוגו זה 14 שנים, של בכיר בריטי על אדמת המדינה.

בריטניה מנסה, כך נראה, להיות ממובילות צעדי הידוק היחסים עם המשטר בטהרן, וביממה האחרונה גם פתחה מחדש אחרי 4 שנים את השגירות שלה בטהרן. השר החוץ המונד הבהיר כי כל הצעדים הדיפלומטיים נעשים בזהירות אך הוסיף: "חייבים לדבר עם איראן. אם לא נדבר עם המדינה, לא נוכל להשפיע על התנהלותה בזירה הבינלאומית".

המונד הבהיר כי לדעתו, "איראן היא מדינה מרכזית מדי באיזור המזרח התיכון, וגם אם יש לנו איתה חוסר הסכמה משמעותי בחלק מהנושאים, בתחומים אחרים אנחנו יכולים לעבוד במשותף, משום שיש לנו זהות אינטרסים".

עם זאת, בבריטניה ערים לביקורת על המהלך המוקדם יחסית של הבריטים, שמהווה אמירה דיפלומטית. המונד הצהיר כי "יש התייחסות זהירה לאיראנים. שנים ארוכות שרר חוסר אמון בינינו".

 אגב, חשוב לציין שנכון לעכשיו אין כוונה בריטית למנות שגריר, אלא לנסות ולהפעיל את השגרירות בדרג דיפלומטי נמוך, בעיקר בשל החששות מהתגברות הביקורת הבינלאומית.

השגרירות נסגרה ב-2011 בעקבות התפרעויות אלימות של איראנים, שסימנים ממנה עדיין ניכרים במבנה הדיפלומטי, שעליו מתנוססת כתובת בפרסית: "מוות לבריטיניה", שכעת נראה, תוסר.

המונד טען שלדעתו איראן לא שואפת להשמדת ישראל כיום, אבל הניסוח של דבריו היה מעורפל מאוד. "זו היתה מדיניות אנטי ישראלית כשקודמו של רוחאני היה בתפקיד. הגישה של רוחאני מורכבת יותר", תירץ שר החוץ הבריטי.