משה ליאון
משה ליאון צילום: פלאש 90

משה ליאון, חבר מועצת עיריית ירושלים, מסביר ביומן ערוץ 7 את הצעד בו נקט כאשר בחר לחצות את הקווים ולחבור לסיעתו של ראש העירייה ניר ברקת.

לדבריו הוא עצמו אינו שומע את הביקורות המוטחות בו. "רצנו לבחירות לפני שנתיים. נבחר ראש עיר ונבחרה מועצה. בסופו של דבר אתה רוצה לעשות, ויש ביכולתי לעשות הרבה למען העיר ירושלים כמו שעשיתי למען ירושלים בעבר כיו"ר הקרן לפיתוח ירושלים וחמש שנים פעלתי למען העיר. עשייה אפשר לעשות רק בקואליציה וראש העיר ביקש שאעמוד לצידו והסכמתי ואני עושה את זה בשמחה".

ליאון נשאל אם לא היה יכול להגיע לאותן יכולות של עשייה מתוך הקואליציה עד שבחר להצטרף לסיעה, הצטרפות שמגבילה אותו מהטחת כל ביקורת על מהלכיו העתידיים של ברקת. "אני סיעת יחיד וראש העיר רצה להגדיל את סיעתו ולצורך כך איחד את הסיעה שלי ושל ענתבי לסיעה שלו. המטרה שלו היא ליצור סיעה גדולה ואני בעד הנושא הזה".

"בסופו של דבר מועצת העיר מונה 31 איש. הייתי באופוזיציה כשלשמאלי שני אנשי מרץ. לא יכולתי לעשות הרבה מהאופוזיציה. אני יכול להשפיע מתוקף היותי חבר סיעה לטובת העיר ואעשה זאת בשמחה", אומר ליאון וכשהוא שב ונשאל מדוע היה צורך לאחד סיעות ולא להסתפק בחבירה לקואליציית ברקת הוא אומר: "אנחנו מתכוונים להתחיל מחדש. הייתה לי מערכת יחסים נפלאה עם ראש העיר גם לפני הבחירות. עבדנו ביחד חמש שנים ואני מתכוון לחזור לכך".

בהמשך הדברים נשאל ליאון לאן נעלמו כל אותן התבטאויות חריפות שהטיח בעבר בברקת, כאשר טען כלפיו שהוא נציג השמאל, מעניק מתנות לערביי העיר ואף האשים אותו בהתנהלות לא ראויה במערכת הבחירות כאשר עמעם את עמדותיו המדיניות. "היו לי ביקורות ענייניות ואני מקווה שכל הביקורות יימשכו כשאהיה בתוך הסיעה ובתוך הקואליציה ואוכל להשפיע. בסופו של דבר מדובר בראש עיר שעושה רבות למען העיר ואת זה לא הכחשתי מעולם, ולכן אני מעדיף להיות בקואליציה ולהשפיע על מה שקורה".

ליאון שנשאל שוב אודות ההתבטאויות החריפות כלפי ברקת והאם הן נגוזו ואינן רלוונטיות עוד, משיב בתהייה אם זו רשות ראשונה שהדבר קורה בה, "זו פעם ראשונה שיש בחירות ואחר כך הולכים יחד בשיתוף פעולה במועצה? זו רשות מקומית ראשונה שזה קורה בה?".

לדברים אלו מוסיף ליאון ומבהיר כי בכוונתו לעמוד על השקפותיו בסוגיות העקרוניות ולהערכתו ניתן יהיה להגיע בהן להסכמות ואת השאלה אודות אמירות העבר שלו כלפי ברקת הוא מגדיר כ"שאלה קנטרנית ודמגוגית". לדבריו "יש תקופות שיש בהן אמירות והערות ויש אמירת עמדות שונות ואני מקווה שנגיע למצב של עמדות משותפות".

כצפוי דוחה ליאון את הטיעונים שהתפרסמו בתקשורת ולפיהם ברקת מבקש במהלך זה לחזק את מעמדו בליכוד לקראת התמודדות על מקום ברשימתו לכנסת ואולי אף התמודדות על כהונת היו"ר שם. "זה מחזק אותי כשאומרים שהוא צריך אותי כדי להיכנס לליכוד. זה מחמיא, אבל אין קשר בין זה לבין המציאות. לא הייתה התניה בנושא הזה ולא דיברנו על הנושא. כל השמועות האלה אינן רלוונטיות כעת. כרגע אנחנו מדברים על שלוש שנות עשייה עד הבחירות הבאות".

בשלוש שנים אלה יעמוד ליאון בראשות הועדה לעניינים קהילתיים. "אחזיק את התיק הזה. המנהלים הקהילתיים הם החיבור לתושבים ולשכונות. היכולת והניסיון שיש לי מהעבר יוכל להשפיע על התפקוד של המנהלים הקהילתיים ולתת להם העצמה ויכולת השפעה בעיר".