בני ישיבות, פנסיונרים ובנות שירות בחידון אחד

התעניינות נרחבת החלה סביב חידון הארץ ומצוותיה של מכון התורה והארץ. מהו אוג? מהו עבר הירדן? תתפלאו, אבל התשובות לא פשוטות.

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"א באלול תשע"ה

בני ישיבות, פנסיונרים ובנות שירות בחידון אחד-ערוץ 7
גם עץ אחד מספיק. אילוסטרציה
צילום: גרשון אלינסון. פלאש 90

במכון התורה והארץ נרשמת הצלחה ברישום המתמודדים לחידון ידיעת הארץ ומצוותיה, רישום שהחל אך לפני ימים אחדים. בשיחה עם ערוץ 7 מספר הרב דוד אייגנר, חוקר בכיר במכון והאחראי על החידון, על החידון ומה שעומד מאחוריו.

בראשית הדברים מציין הרב אייגנר כי החידון מיועד לבוגרי תיכון ומעלה וההיענות אליו מגיעה מכלל שדירות הציבור, מבוגרות שירות לאומי וחיילות ועד תלמידים ב'מרכז הרב' ו'הר המור' דרך פנסיונרים, מורים ועוד. לטעמו של הרב אייגנר אין מקום לערוך חלוקת רמות בין המתמודדים אלא להיפך, לראות במצוות התלויות בארץ, המצוות העומדות במרכז החידון כגורם מלכד ומאחד את כלל האוכלוסייה.

הרב אייגנר מציין בדבריו כי אחת הטעויות המרכזיות שבה נתקלו אנשי המכון במפגשים עם תלמידי ישיבות וחברי קהילות שונות ברחבי הארץ היא התחושה שעולמה של השמיטה כמו גם המצוות התלויות בארץ הוא "צרה" של חקלאים בלבד, שעליהם למצוא דרכים לגדל את תוצרתם ולקבל את אישוריהם של רבנים, ואין כאן עניין הנוגע להם כלל ועיקר. זאת בשעה שהאמת היא שהמצוות התלויות בארץ נוגעות לכל מי שבחצר גינת הבניין שבו הוא מתגורר יש עץ קלמנטינות או גפן.

"גם לאדם שמתגורר בבניין בעיר יש את הגינה הפרטית שלו, וגם אם יש בו עץ קלמנטינות יש לו כמעט את כל המצוות התלויות בארץ כמו כלאיים, מעשרות, הרכבה והיתריה ועוד".

במסגרת החידון יתקיימו שני מבחני סינון ראשוני שיתבצעו בכתב סמוך לראש חודש כסליו וראש חודש טבת. בתום השלב הזה יצומצם מספר הנבחנים לקראת המשך החידון ובשלבים הבאים יקבל החידון פן שונה ומורכב יותר. "כעת אנחנו בונים את החידון שבו נשתמש בכל אמצעי הטכנולוגיה שאנחנו יכולים להגיע אליהם – סרטונים קצרים להצגת השאלות, חידון אינטראקטיבי על מסך שצריך ללחוץ על כפתורים ועוד".

הרב אייגנר האחראי כאמור על החידון והוא גם מהכותבים המרכזיים של שאלותיו מציג מספר דוגמאות לשאלות העשויות להישאל באחד משלבי החידון - מה זה צמח האוג? מה זה עבר הירדן? ואם נדמה שלשאלה זו התשובה פשוטה הרי, הוא מסביר, שיש גם דעה בראשונים לפיה עבר הירדן נמצא בעצם במרכז הארץ ולא בצידו המזרחי של הירדן. מסתבר שיש עוד הרבה מה ללמוד בתחום.

ההרשמה לחידון מתבצעת באתר מכון התורה והארץ או בטלפון 08-6847325. כאמור, ההשתתפות בחידון היא מגיל 18 ומעלה. במכון מסבירים כי הנרשמים יקבלו לביתם ללא תשלום ערכת לימוד ובה המשניות עליהם יבחנו, וכן חוברת עם חומרי לימוד בנושאים השונים הקשורים לידיעת הארץ. המצטיינים בכל שלב יזכו בפרסים, והזוכה בחידון המרכזי יקבל מענק של 10,000 ₪.

שופטי החידון יהיו הרב יעקב אריאל רב העיר רמת גן ונשיא מכון התורה והארץ, הרב יהודה עמיחי ראש המכון, ואגרונום מכון התורה והארץ מרדכי שומרון.