דוד בדין

העיתונאי והחוקר דוד בדין, מייסד ומנהל סוכנות הידיעות הירושלמית ′מקור ישראלי′, מתאר בראיון לערוץ 7 את הריפיון ואת המחדל שבהתנהלות כוחות הביטחון נגד המפגינים האלימים בנבי סאלח, שהביאו לאירוע המביש ביום שישי האחרון.

הוא מסביר את הרקע למהומות שהתרחשו ביום שישי בנבי סאלח, "לפני חמש שנים הייתה מריבה בין היישוב חלמיש - נווה צוף שבבנימין לתושבי הכפר נבי צלאח על בארות מים שנמצאות באזור, והערבים הפסידו בבג"ץ, וזה לא קורה כל יום שערבים מפסידים בבג"ץ. מאז הם מפגינים נגד חלמיש, נגד הצבא ונגד המנהל האזרחי וכל יום שישי במשך חמש שנים יש מצעד של ערבים לחלמיש.

''הם מודיעים לפני כן לתקשורת והם מתעדים בעצמם את ההפגנות ומוציאים בכל מוצאי שבת סרט. כל מוצאי שבת במשך חמש שנים הם מראים את האלימות האיומה של המפגינים שזורקים בקבוקי תבערה ומיידים אבנים על החיילים ועל הרכבים אזרחיים באזור".

הוא מתאר את מה שאירע כאשר ארגונו פנה לרשויות החוק, "פנינו למשטרה וגם לצבא, ושאלנו מדוע לא עוצרים את המארגנים לפני ההפגנה? הרי הם מודיעים שיקיימו הפגנה אלימה. הם השיבו לנו שזה תפקיד השב"כ ומערכת הביטחון, ומערכת הביטחון קיבלנו תשובה שזה עניין של המשטרה". 

בדין מספר שבזמן שה"פינג פונג" כלשונושל העברת האחריותנמשך האלימות נמשכת אף היא, "כמו כן המפגינים מלווים בקונסולים זרים, וזה גורם לצבא להיסוס בתגובה נגד המתפרעים. יש שם כל הזמן ילדים ונשים חלקן בהריון. בדרך כלל נמצאים בין חמישה עשר לשלושים חיילים שפרוסים על הכביש, ומרחיקים את המפגינים כשהם מתקרבים ומיידים בקבוקי תבערה ואבנים".

בדין מזהיר שבעקבות "ההצלחה" של האירוע ביום שישי האחרון מבחינת המפגינים בשבוע הבא האירועים יחזרו על עצמם.

הוא תוהה האם מינוי מפכ"ל משטרה חדש יביא לשינוי המצב, "השאלה היא האם המפכ"ל החדש יעשה משהו כדי לשנות את המצב. לא ייתכן שבגלל המיקום של האירועים ביו"ש זה ימשיך, וחיילים ואזרחים שלנו יספגו אבנים ובקבוקי תבערה", וכל זה כאשר הכתובת רשומה על הקיר ולכולם ידוע מקום וזמן האירועים.

בדין מציע לאזרחי ישראל לפנות למשטרה כדי שתעצור את המתפרעים, "הם עושים לנו עבודה טובה בכך שהם מפרסמים את הסרטונים של ההתפרעויות שלהם. צריך רק לדרוש שמפגינים שאומרים מראש שיהיו אלימים לעצור בעדם".