מלא כוח לשנה החדשה

צפו בראיון החגיגי עם שר החינוך נפתלי בנט לקראת שנת הלימודים תשע"ו שתחל מחר (שלישי) ברחבי ישראל.

עוזי ברוך , ט"ז באלול תשע"ה

שר החינוך, נפתלי בנט, השיב לשאלות ערוץ 7 בראיון מיוחד לקראת פתיחת שנת הלימודים מחר (שלישי). את הראיון קיימו מנכ"ל ערוץ 7 והעורך הראשי עוזי ברוך ובתו אסנת תלמידת אולפנת רעיה בבית אל.

למעלה מ-300 שאלות הגיעו מהגולשים לקראת המשדר המיוחד. מפאת הזמן הקצר רק חלק מהשאלות הובאו במשדר עם השר אך כולן הועברו לידי הצוות המקצועי של השר.

בפתח הראיון נשאל השר בנט מה הוא עשה בחופשת הקיץ ומה עשה עם ילדיו, "עבדתי קשה", הוא השיב, "בחינוך עובדים בחופש הגדול כדי להכין שנת לימודים למעל שני מיליון ילדים. הקטנו את הכיתות והבאנו סייעות לגני הילדים, ועוד הרבה דברים, אבל בכל זאת הצלחתי להגניב כמה טיולים. טיילנו בהר מרון עם הילדים, ובאזור הירדן ועוד כמה טיולים".

על התחלופה הגבוהה של השרים במשרד ועל היכולת להותיר חותם ולהוביל רפורמות הוא אמר, "שמתי לי דגל להמשיך. לא לבטל תכניות של קודמיי, אלא להמשיך. כי בחינוך אתה חייב פעולה ארוכת טווח, זה לא זבנג וגמרנו. לכן מיד כשנכנסתי לתפקידי יצאתי למסע הקשבה, אבל במקביל אמרתי ממשיכים את כל התכניות של קודמיי".
אני בתפקיד הכי מופלא והכי חשוב במדינת ישראל, אנחנו דואגים לעתיד של המדינה שלנו. מהמשרד הזה אנחנו פועלים להכניס זיק בעיניים, אמונה בעצמם, אמונה להגשים את החלום. אנחנו יכולים לתת לילדים את הכלים לממש את עצמו ואת היכולות שלו

השר ציין כי פעל להקטנת הכיתות שתחל השנה בכיתות א' ולהוספת סייעות בגני 3-4, אבל מתגאה בהישג אחר, "הדבר שאני גאה בו הוא הנגשת מוסדות לימוד לילדים לבעלי מוגבלויות ולילדים עם צרכים מיוחדים שעד היום היה להם מאוד קשה, בנינו רמפות וכיתות אקוסטיות, אפשרות לצאת לטיול שנתי אלה דברים קדושים ממש".

בניגוד לשר הקודם, שי פירון, שהוביל את הנושא "האחר הוא אני", השר בנט רואה את הדברים אחרת, "אני מאוד בעד סובלנות, אבל דווקא מתוך העמקת הזהות שלנו, שאני יודע שאני יהודי וציוני, מתוך הזהות הזו אני יכול לכבד ולאהוב את האחר. אנחנו נלך בשני המישורים, גם בהעמקת הזהות וגם בקבלת האחר".

לשאלה כיצד נלחמים בבורות של ישראלים רבים בכל מה שנוגע לתנ"ך ויהדות, יש לו מה להגיד, "הדרך היא מאמץ ארוך. אני חושב שראוי שכל ילד יכיר את התנ"ך יכיר את המורשת שלנו ובהחלט אנחנו מכניסים תכניות שכל ילדי ישראל יכירו, בוודאי בלי לנסות להחזיר בתשובה, אבל כל אחד צריך להכיר את המורשת של העם המופלא שלנו".

על ההתאקלמות במשרד שבתחילה לא רצה ועל המאה ימים הראשונים הוא אמר, "אני בתפקיד הכי מופלא והכי חשוב במדינת ישראל, כי פה אנחנו דואגים באמת לעתיד של המדינה שלנו. מעל שני מיליון תלמידים מכל המגזרים, ומהמשרד הזה אנחנו פועלים להכניס זיק בעיניים, אמונה בעצמם, אמונה שהם יכולים, יכולים לעשות 5 יחידות במתמטיקה, אמונה להגשים את החלום. אנחנו יכולים לתת לילד את הכלים לממש את עצמו ואת היכולות שלו".

אחת השאלות הקשות שכל שר חינוך ניצב מולה היא שאלת הפערים בין חופשת הקיץ של מערכת החינוך לבין החופשה של ההורים. השר בנט לא עונה בצורה ישירה, אך נראה שהוא מתכוון לעסוק בנושא הטעון, "בכל העולם יש חופש גדול ובכל העולם קשה להורים לקראת הסוף. יש היום במערכת החינוך קייטנות של החופש הגדול לכיתות א' וב'.

''קיבלתי החלטה להמשיך במיזם הזה כי הוא מצמצם את היקף ימי החופשה, ואנחנו צריכים לדעת לנצל את החופש הגדול לצקת תכנים טובים ולא רק לשים אותם מול הטלוויזיה, אלא לנצל לטיולים ולחיבור המשפחה".

בנט סיפר על ההתרגשות מהעלייה של בתו אביגיל לכיתה א', "אני מתרגש מזה וגם היא מתרגשת. אני אקח אותה מהבית נלך ביחד ברגל. ניסינו להכין אותה לזה, והדבר הכי חשוב הוא שהיא תקבל יחס אישי, ובמקום כיתה של שלושים ושישה ילדים היא תהיה עם עשרים ושבעה. בכל המדינה יורדים בכיתות מתחת לשלושים ילדים בממוצע".
מורה טוב משרה ביטחון בתלמיד ונותן לו להבין שמה שהוא חושב כקצה היכולת שלו, זה הרבה יותר רחוק. שהתלמיד יגיד, 'עשיתי משהו שלא האמנתי שאני יכול'

אחרי הרצח במצעד הגאווה הצהיר בנט יושב ראש הבית היהודי כי יעלה את תקצוב ארגוני הנוער הגאה. ההחלטה הזו עוררה ביקורת כלפיו שהוא מסייע לארגון שהשקפת עולמו היא נגד היהדות. בראיון הוא מתרץ את הצעד, "אני דוחף בכל כוחי לקבלת האחר, לסובלנות. הגדלתי את התקציב של כלל ארגוני הנוער בישראל, ואני עומד מאחורי ההחלטה".

הגולש אלי ממודיעין שאל מדוע קולו של השר נשמע הרבה יותר במקרים של הרצח במצעד הגאווה וההצתה בכפר דומא, ופחות ברצח של דני גונן ומלאכי רוזנפלד? השר השיב, "אנחנו לא מקבלים שום סוג של אלימות בשום מצב נגד אף אחד. הייתי בלוויה של מלאכי ז"ל ובהחלט שמתי את זה בקדמת הבמה ומכח תפקידי כחבר בקבינט המדיני ביטחוני, אני פועל בעוצמה הכי גבוהה שאני יכול כדי לצייד את צה"ל בכלים כדי לנצח את הטרור. אני לא עושה מזה רעש כי המקום הנכון לפעול הוא בשקט בקבינט".

את הראיון סיימה אסנת בשאלה מה לדעת שר החינוך, נפתלי בנט, התכונה החשובה ביותר למורה, "אהבת התלמיד, הלהט והאכפתיות מכל תלמיד", הוא אומר בהתלהבות ומפרט, "לא לראות כיתה הומוגנית, אלא לראות בכל תלמיד את החוזקות ואת המקומות הדרושים עזרה" .