הרב אסמן באתר הבנייה
הרב אסמן באתר הבנייהצילום: יח"צ

לאחר שרכש הרב משה אסמן, רבה של אוקראינה אדמה בסמוך לקייב שבאוקראינה החלה בנייה מואצת של מבנים לטובת הקמתו של כפר יהודי חדש בו ישוכנו פליטים מאזור הקרבות. בראיון ליומן ערוץ 7 סיפר הרב אסמן על המיזם שמתקדם בקצב שמפתיע גם אותו.

בראשית דבריו מספר הרב אסמן כי רק לאחר שרכש את חלקת האדמה שיועדה להקמתו של הכפר היהודי גילה שבשוליה מצוי קברו של הצדיק רבי מרדכי מצ'רנוביל. עוד הוא מזכיר כי מדובר בכפר הידוע כאותו כפר שעליו כתב הסופר היהודי שלום עליכם בסיפרו 'כנר על הגג'.

הרב אסמן מספר כי מזה כשנה מתגוררים כמאה פליטים יהודים במעין מחנה קיץ שבנתה הקהילה היהודית עבורם. יהודים נוספים נמלטו אל הכפרים שבסביבה ושם חיו במשך התקופה האחרונה, כאשר תושבים בקייב אינם מעוניינים להשכיר להם, כמו גם לנמלטים אחרים מאזור הקרבות, בתים.

הרב אסמן מספר כי חלק מהיהודים הנמלטים הוצאו מהכפרים ונשלחו לישראל, אך חלק אחר נותר שם מבלי יכולת לעזוב את אוקראינה, אם בשל היעדר מסמכים מתחייבים או בשל תקוות שאולי יום אחד יוכלו לשוב אל בתיהם הנטושים באזור המסוכן. עבור אותם שנותרו שם הוקם הכפר החדש.

ביום שלישי הקרוב תושלם בנייתם של מספר מבנים מרכזיים בכפר ובהם גם מבנה בית הספר וגן הילדים שהוקם בו. "בנינו בבנייה מהירה, ואף אחד לא יכול להאמין שבשדה שקנינו בתוך שלושה חודשים. היינו צריכים לקבל אישורים וגם אני בעצמי לא יודע איך זה קרה אבל זה קרה", אומר הרב אסמן הסבור כי זכותו של הצדיק מצ'רנוביל הטמון במקום עומדת להם בבניית המיזם.

עוד הוא מספר כי בעוד כחודש וחצי תושלם בניית בית הכנסת ושני מקוואות. בית הספר שמוקם במקום יפתח בסוכות. בעתיד הרחוק יותר הכוונה היא גם להקים מרכז הבראה.

על גילוי קברו של הצדיק הוא מספר כי הדבר "נודע לי במקרה. הציון נמצא בתוך השדה. בשנת 1837 הלך לקייב. הוא הרגיש שהוא הולך להסתלק לעולמו ואמר שהמקום יפה והוא רוצה למות כאן. אחרי שקניתי את האדמה התברר לי שהוא קבור בפינה", אומר הרב אסמן המספר כי סיפר לאדמו"ר מצ'רנוביל על הגילוי שעורר התרגשות רבה בקרב החסידים והמיוחסים כצאצאיו של הצדיק, ואלה מתכוונים להגיע למקום ולבקר בו.

על ראשית הגעתו למתחם החדש הוא מספר כי בשעתו קיבלו הוא ופעילים נוספים מחנה קיץ הרוס לשכן בו את הפליטים היהודים. "לא הספקנו לשפץ ופתאום הגיעו שלושה אוטובוסים שנשלחו על ידי הרב המקומי. הם הגיעו בלי כלום, בלי כסף או ציוד. הייתי צריך בתוך כמה ימים להקים להם מקום. את מי שאפשר היה לשלוח לארץ עם מסמכים שלחנו, אבל לא כולם כך. בינתיים הגיעו עוד ועוד חדשים".

"כעל יום אנחנו מוצאים יהודים שחיים בכפרים שברחו אליהם. אנחנו מוציאים אותם אל הכפר שאנחנו מקימים. מוצאים להם מקומות עבודה בקייב ומתכוונים להקים מקומות עבודה קטנים בכפר החדש עבורם. יש לנו אוטובוס שלוקח ילדים לבתי ספר ובקרוב נעשה גם קו אוטובוס למקומות עבודה".

ממשיך הרב אסמן ומספר כי במשך השנה שבה התגוררו היהודים בכפרים שלחו הוא ואנשיו מזון כשר עבורם ודאגו לשמירת האווירה יהודית. "הם חיים בשכירות בלי שיש להם כסף ובעזרה של ארגונים יהודים. אנשים בקייב חוששים להשכיר דירות למי שמגיע מאזור המלחמה".

על רכישת האדמה הוא מספר כי זו החלה בימים בהם לא היה לו כסף כלל ועיקר ועם זאת הוא נתן מקדמות על סמך העתיד, "את רוב הכסף מצאתי מחוץ לאוקראינה - באירופה ובאמריקה. לא חשבתי שהפרויקט יצליח כל כך ויהיה ביקוש ענק כל כך, אבל ככל שאני בונה יותר אני רואה שאני בכיוון הנכון. הכסף מגיע מהקב"ה".