היעלמות ה"דקר": כל הדוחות נחשפים

מפקד חיל הים, האלוף רם רוטברג, חשף היום בפני משפחות שכולות כי הצוללת טבעה בעקבות תאונה או כשל טכני.

קובי פינקלר - ערוץ 7 , ט"ז באלול תשע"ה | עודכן: 19:44

47 שנים אחרי טביעתה של צוללת חיל הים "דקר" בלב הים התיכון, שבה מצאו את מותם 69 לוחמים ואנשי צוות, נפגש היום (שני) מפקד חיל הים האלוף רם רוטברג עם חלק ממשפחות אנשי צוות הצוללת ומסר להם את כל המידע המצוי כיום בחיל הים על נסיבות היעלמותה של ה"דקר".

בשיחה עם מפקד החיל הוא מספר כי נמסר למשפחות כל החומר המצוי בידי הצבא על נסיבות טביעתה, כולל מסמכים שלא נחשפו עד כה. "בעבר קיבלו המשפחות חלקים שונים מהדו"חות השונים שנאספו לאורך השנים כולל מציאת מצוף הצוללת ליד אל עריש וכל הסריקות שנעשו לאורך השנים. היום קיבלו המשפחות ונציגיהן את כל המידע כך שזה בעצם מסמך מאגד של כל דוחות העבר", אמר האלוף. 

רוטברג ציין שוב את העובדה שהצוללת נמצאה כמעט שלמה על קרקעית הים בעומק של 3,000 מטרים וגם כיום אין מסקנה ברורה לגבי נסיבות טביעתה. "הנסיבות המובילות לטביעתה הן שתיים", מסביר האלוף, "הראשונה - כשל טכני שבעקבותיו צנחה הצוללת למעמקים ושם לא ניתן היה לאנשי הצוות לתפקד יותר.

"האפשרות השניה שהועלתה היא שכלי שיט או חפץ כלשהוא פגעו בשנורקל הצוללת, דבר שהביא לפגיעה במערכות ולטביעתה". מפקד חיל הים הוסיף שכיום שונו הנהלים, שודרגו שיתופי הפעולה וישנה הרבה יותר הבנה לאירועים מסוג זה.