מי קיבל אישור לעבוד בשבת?

בין החברות: נספרסו - עבור בתי מלון, בנק לאומי - לאבטחת מידע, חברות התעופה ונתב"ג, ואפילו עמותה ליוצאים בשאלה.

ערוץ 7 , ט"ז באלול תשע"ה

מי קיבל אישור לעבוד בשבת?-ערוץ 7
סייבר צה"ל תקשוב מחשבים
צילום אילוסטרציה: דובר צה''ל

משרד הכלכלה יפרסם מחר (שלישי) לראשונה את רשימת הארגונים והחברות להם ניתן היתר עבודה בשבת.

הרשימה שנחשפה הערב ב"דה מרקר", תפורסם באתר משרד הכלכלה בעקבות דרישה חוזרת ונשנית של התנועה לחופש המידע, לה נעתר השר אריה דרעי.

הרשימה כוללת את שם החברה, תאריך סיום ההיתר לפעול בשבת, כמה עובדים אושרו לעבודה, כמה כוננים, מהי עילת ההיתר ומה היא תת העילה, לדוגמה – צרכים חיוניים לציבור, שירותי טיסה ועוד.

כידוע, לעובדים אסור לעבוד בשבת אלא באישור מיוחד. בתי עסק כמו בתי קפה ובתי מלון מקבלים אישור אוטומטי אך חברות אחרות ומפעלים נדרשים להגיש בקשה מיוחדת למשרד הכלכלה והמשרד מחליט האם להיעתר לבקשה או לא.

חלק מהרשימה

ברשימה שנחשפה כאמור באתר האינטרנט "דה מרקר", נמצאות לא פחות מ-341 חברות שקיבלו אישור עבודה בשבת. ישנן חברות ביטחוניות שקיבלו גם הן היתר אך לא ניתן לפרסם את שמותיהן.

בין החברות ישנם שמות מוכרים כמו נמל אשדוד, נמל חיפה, חברת החשמל, רשות שדות התעופה, או נתב"ג הנותנים שירות לציבור. החברות העוסקות בטיסות למיניהן, גם הן ברשימה, לצד חברות כרטיסי אשראי, תחנות רדיו רבות וערוצי טלוויזיה.

ברשימה נמצאים גם מוקדי תיקונים של חברות סלולר וחברות חילוץ רכבים. הענקית "אינטל" גם היא לא מפסיקה לעבוד בשבת בשל פגיעה בהליכי ייצור. נספרסו ישראל מעסיקה עובדים בשבת אך עבור מלונות בלבד.

בנק לאומי מעסיק בשבת 32 איש עבור אבטחת מידע וביטחון, ואפילו עמותת "הלל" ליוצאים בשאלה, פועלת בשבת תחת סעיף צרכים חיוניים לציבור.