אפליית ספרדיות או "מחאת הסרדינים"?

מנהל סמינר בית יעקב בי-ם תוקף את החלטת העירייה לשבץ בבית הספר 21 בנות, רובן ספרדיות, בשל העובדה שהצפיפות בכיתות תהיה בלתי נסבלת

חיים לב - ערוץ 7 , י"ז באלול תשע"ה

בנות סמינר, אילוסטרציה
בנות סמינר, אילוסטרציה
צילום: onatan Sindel/Flash90

מנהל סמינר בית יעקב למורות בירושלים, הרב ישראל לוין, יוצא הבוקר (ג') בביקורת מרומזת אך חריפה על סגן ראש העיר ומחזיק תיק החינוך בעיריית ירושלים צביקה כהן מש"ס שהורה על שיבוץ של 21 בנות, רובן ספרדיות, שנותרו ללא סמינר, בסמינר בראשותו הוא עומד, וזאת בניגוד לדעתו.

לטענת לוין, אין מדובר באפליה על רקע עדתי אלא במצוקת מקום בכיתות הלימוד. בדבריו הסביר כי לצד הפגיעה בעצמאות החינוכית, ההחלטה תביא לכך שמספר התלמידות בכל כיתה יעלה ל־46, אף על פי שבכיתות לימוד בסמינרים מקבילים לומדות 25 תלמידות בכיתה.

בפתח דבריו הוא תקף את ההתערבות החינוכית של העירייה. "מדובר בהחלטה תקדימית חמורה המעניקה לראשונה לעיריית ירושלים סמכות חינוכית במוסד רוחני, מצב שלא יעלה על הדעת המנוגד לדעת כל גדולי ישראל. ההחלטה הזו מערערת את כל האחיזה הרוחנית של המוסד, שכן היא הופכת את העיריה למחנכת בפועל ולגוף האחראי על שיבוץ התלמידות ללא כל מבדק וקריטריון מינימלי", צוטט הבוקר לוין בעיתון החרדי 'המבשר'.

לדבריו, "אני נאלץ לכבד את הכרעת בית המשפט, בצער ובכאב. נתייעץ עם גדולי ישראל ובברכתם נמשיך במאבק המשפטי עד לתיקון הפגיעה החמורה והשגת צדק עבור התלמידות".

"מדובר באפליה בוטה לרעת התלמידות שלנו, שיאלצו להצטופף בכיתות עמוסות, ואני משוכנע שבית המשפט שידון בעתירה לגופה יגיע למסקנה הזו", הוא אומר.

"בסמינר שלנו תמיד התנהלו בצורה שוויונית, והסוגיה כאן היא לא השוויון", הסביר לוין. "הבנות שהעירייה מנסה לשבץ בכפיה בסמינר לא נפסלו אצלנו מסיבות רוחניות או אחרות, שכן אפילו לא הגענו לשלב הבדיקה – אנחנו פשוט מלאים עד אפס מקום ואין לנו אפשרות לספק להן מענה בתנאים הקיימים. חשוב להבין שהשיקול שמנחה אותנו במאבק הנוכחי הוא רק טובת כלל התלמידות בסמינר, הדורשת שמספר התלמידות בכיתה יהיה סביר ויאפשר להעניק לתלמידות חינוך ראוי".

כזכור, בית המשפט בירושלים חייב אתמול את הנהלת סמינר 'בית יעקב למורות' בירושלים ('הישן') לקבל לשורותיו מיידית עשרות בנות ששובצו בו על ידי עיריית ירושלים, והנהלת הסמינר יוצאת למאבק ציבורי. 

הנהלת הסמינר הבהירה כי אף על פי שתכבד את פסיקת בית המשפט, היא תמשיך במאבק המשפטי עד לביטול ההחלטה "הפוגעת קשות ברווחת כלל התלמידות ובעצמאות הרוחנית של הסמינר", כלשון ההנהלה.