חדש על המדף- ספרים חדשים לקראת השנה החדשה.

חמישה ספרים חדשים יוצאים בימים אלו למדפים: יצחק, טובת הילד,החיים שנועדו לי,רגעֵי המזל הקטנים של אמא ויצירת המופת אל תיגע בזמיר

קובי פינקלר - ערוץ 7 , י"ז באלול תשע"ה

חדש על המדף
יחצ
ספרים חדשים שרואים אור

חמישה  ספרים חדשים יוצאים בימים אלו למדפים: יצחק, טובת הילד, החיים שנועדו לי, רגעֵי המזל הקטנים של אמא ויצירת המופת אל תיגע בזמיר.

יצחק - רצח רבין: הסיפור שלא סופר

בלילה שבין ה4 ל-5 בנובמבר 1995, במתקן חקירות של השב"כ, הגורל הפגיש בין שני צעירים ישראלים, שלא יכלו להיות שונים יותר זה מזה. דביר קריב, ששירת בחטיבה המודיעינית להגנת הדמוקרטיה בשב"כ, היה הראשון ששוחח עם יגאל עמיר בליל הרצח. יצחק הוא סיפורו האישי, המרתק והמצמרר של קריב, בו הוא מתמודד באומץ רב עם שאלות קשות, לאומיות ואישיות:

האם צפה השב"כ את רצח ראש הממשלה? כיצד התנהג הרוצח במתקן החקירות בערב הרצח? כיצד מתמודד עובד שרות ברמה האישית עם אסון לאומי? האם כישלון השב"כ כלל בתוכו גם כשל מודיעיני? האם בוצע בשב"כ תחקיר הפקת לקחים לרצח? האם היה אישור רבני לרצוח את ראש הממשלה? מי היא החטיבה המודיעינית לשמירת הדמוקרטיה ומה הם אתגריה? האם היתה קונספירציה לרצוח את ראש הממשלה? מי הם הסוכנים של השב"כ בימין הקיצוני ומדוע הם מסייעים למדינה?

בנוסף, קריב מפרט את השתלשלות החקירה וניסיונות הרצח שלא צלחו, מרחיב על מימדי הכישלון והשפעותיו על השב"כ, ומשתף בתובנותיו על חשיבות ה"ביחד" ומה עלינו לעשות כחברה.

בעקבות פגישתו עם הרוצח באותו לילה עבר דביר קריב טלטלה נפשית קשה, אותה הוא מתאר באומץ ובגילוי-לב מרשים בספרו, עליה התגבר רק 15 שנים לאחר הרצח, גם באמצעות כתיבת ספר זה.

על כיסא קטן הוא ישב. שותק ומחייך. עדיין לבש את הטי-שרט הכחולה, "מחופש לשמאלני", כפי שאמר בהמשך חקירתו. צריבת מבטו לעברי השאירה בי צלקת שרק לאחר שנים רבות הגלידה. "פחדת?" שאלתי אותו, בעודי נאחז במשקוף הדלת . "פחדתי מאוד," ענה בטון רציני. הופתעתי. הרוצח שתק שניות ספורות והמשיך בחיוך ציני: "כן, פחדתי מאוד... פחדתי מאוד לא להצליח!" הוא לגם מהקפה ופרץ בצחוק. מי היה מאמין שהוא יצחק? "לא הבנת את שאלתי," אמרתי. " האם לא פחדת למות?". "זה לא רלוונטי אם אני חי או מת! ההבדל היחיד הוא בסך הכול 40 שנות לימוד בכלא," אמר בארשת מתפלספת, "לעומת ההבדל החשוב, שהוא ההבדל בין הצלחה לכישלון. בין אסון לאומי להצלת עַם ישראל." מתוך הספר

יגאל עמיר הצליח, לאסונה של מדינת ישראל, לאסוננו. מעטים הם הרוצחים הפוליטיים בהיסטוריה שהרצח שביצעו הגשים בצורה כמעט מושלמת את שאיפותיהם ותוכניותיהם. רוצח ראש הממשלה שייך לרשימה מצומצמת זו. היו לו שתי מטרות: האחת – לחרב את הכיוון שסומן ע"י יצחק רבין בהסכמי אוסלו. השנייה – לערער את יסודות הדמוקרטיה הישראלית. את מטרתו הראשונה הוא הגשים במלואה. האם מה שקורה בישראל של ימינו מצביע על התקדמות לקראת הגשמת מטרתו השנייה? האם הדמוקרטיה הישראלית בסכנה?

חיזוק הדמוקרטיה הישראלית נמצא בדנ"א של דביר קריב, דרך שירות צבאי בחיל המודיעין, שירות של כ-22 שנים בשב"כ ובחטיבה המודיעינית להגנת הדמוקרטיה הישראלית. הוצאת טפר

טובת הילד

פיונה מיי היא שופטת בבית המשפט העליון העוסקת בדיני משפחה ולעתים אף בדיני נפשות. ברגע של משבר בחייה הפרטיים היא נקראת לדון בדחיפות במקרה של נער שמצוות דתו אוסרות עליו לקבל עירוי דם שיציל את חייו. הדרמה הביתית והדרמה המשפטית משתלבות בדרכים מתעתעות ויוצרות סיפור סוחף שבצדו שאלות עקרוניות. באיזו מידה צריך בית המשפט החילוני להתערב בשאלות של דת ומצפון? מהי טובת הילד, והאם יש יותר מדרך אחת לפרשה או להגן עליה?

בין השופטת לנער מתפתחת מערכת יחסים לא צפויה, ושאלת האחריות האישית שלה עומדת למבחן מרחיק לכת.

ספר חדש בספריה לעם /הוצאת עם עובד.

החיים שנועדו לי/קריסטין הרמל

שתים-עשרה שנים לאחר מותו של בעלה האהוב פטריק, קייט, תרפיסטית במוזיקה, מתכוננת להמשיך סוף-סוף בחיים שלעולם לא יהיו מושלמים עם הארוס החדש שלה, דן. אלא שמיד לאחר האירוסים היא מתחילה לחלום חלומות מציאותיים להפליא על החיים שהיו אמורים להיות לה לו פטריק היה חי. מטרידה עוד יותר היא העובדה שלכמה מהפרטים בחלומות האלה יש אחיזה בחיים האמיתיים. רק פיסת פאזל אחת אינה מתאימה: בחלומות מופיעה בת בשם האנה, פסנתרנית מחוננת וכבדת שמיעה.

במהלך מאמציה לפענח את החלומות, תוהה קייט אם חייה בחלום טובים מאלה שבמציאות. היא נרשמת לקורס בשפת הסימנים ומתחילה לנווט את חייה בנתיב אחר. היא מבינה שלפניה בחירה בלתי אפשרית: לדבוק בעבר האבוד, או לאמץ אל לבה עתיד בלתי ידוע. החיים שנועדו לי הוא רומן סוחף על המאבק לשחרר כשהזיכרונות מסרבים להרפות מאיתנו.

קריסטין הרמל חיה באורלנדו, פלורידה, וכותבת למגזינים שונים. היא מוּכרת לקוראים בארץ בזכות רב-המכר הבינלאומי שלה, המתיקות שבשכחה, שזכה לביקורות נלהבות. גם ספריה הקודמים תורגמו לשפות רבות וזכו להצלחה גדולה.

אל תיגע בזמיר

יצירת המופת שראתה אור ב-1960 והיתה לאחד מעמודי התווך של הספרות האמריקנית בת זמננו, רואה אור בעברית, בתרגום חדש מאת מיכל אלפון, בהוצאות – עם עובד וידיעות ספרים.

"אל תיגע בזמיר" הוא רומן התבגרות חודר ללב ומעורר מחשבה, המסופר בעט קלה ובהומור כובש, וכל אדם ראוי שיקרא אותו.

עלילתו מתרחשת בשנות השלושים של המאה העשרים במייקום, עיירה מנומנמת בדרום ארצות הברית, המתמודדת עם משבר מוסרי וערכי, כאשר אחד מתושביה, אפריקני-אמריקני, מואשם באונס של צעירה לבנה. גזענותם, אלימותם וצביעותם של תושבי העיירה אינן נעלמות מעיניהם של סקאוט וג'ם פינץ', הילדים גיבורי הספר, שאביהם, עורך הדין אטיקוס פינץ', מתבקש להגן על הנאשם בבית המשפט.

הספר זכה בפרס פוליצר לשנת 1961, נמכר בעשרות מיליוני עותקים ותורגם ליותר מארבעים שפות. בעברית הוא ראה אור לראשונה בהוצאת עם עובד (1964) בתרגומו של צבי ארד. מעולם לא הופסקה הדפסתו עד ימינו והוא נותר במעמד של קאנון אשר שמר על סודו ולא איבד את קסמו. אל תיגע בזמיר נותר פופלארי ורלוונטי כבר 55 שנים – ואולי אפילו הפך לרלוונטי מתמיד. אין ספק שהופעתו המחודשת בעברית תחזיר אותו אל לב השיח הספרותי.

רגעֵי המזל הקטנים של אמא

סיפור אנושי עצוב-מצחיק על התמודדות עם בדידות קיומית, עם מוות של אֵם, ועם שוֹנוּת חברתית ברתולומיו, הגיבור-המספר של "רגעֵי המזל הקטנים של אמא", הוא גבר רגיש ותמים כבן ארבעים, קצת מוזר אך מלא כוונות טובות, שמתמודד עם מות אמו האהובה. כשהיה קטן, נטש אותו אביו ונעלם. אמו גידלה אותו לבדה והיתה הנפש הקרובה אליו ביותר, והוא מעולם לא עזב את ביתה ולא פיתח חיים עצמאיים. בשנות חייה האחרונות של האם, כשאובחנה כחולה בסרטן המוח וצלילוּת דעתה החלה להיטשטש, הוא טיפל בה במסירות אין קץ, עד שמתה והותירה אותו לבדו. כעת עליו להתרגל לחייו החדשים, ולשם כך הוא כותב מכתבים לריצ'רד גיר, הכוכב הנערץ ביותר על אמו, בתקווה שהַקֶשר הזה יסייע לו לשמור אותה בחייו.

בסדרת המכתבים לריצ'רד גיר, ברתולומיו מספר על מחשבותיו ופחדיו, על קשייו מילדוּת ועל החברים המעטים שיש לו. זהו רומן מקורי, סוחף ומרומם. הכתיבה של מתיו קוויק שופעת שנינות, אנושיות ואופטימיות, מבלי להיות סנטימנטלית ולוּ לרגע.