קול אחד ודי

מסע השכנועים של אובמה עושה את שלו, ושני סנאטורים נוספים יתמכו בעסקה עם איראן. תמיכה של סנאטור נוסף תאפשר הטלת וטו נגד המתנגדים.

ניצן קידר - ערוץ 7 , י"ז באלול תשע"ה

מביא את אובמה לסף הוטו. הסנאטור קייסי
מביא את אובמה לסף הוטו. הסנאטור קייסי
צילום: יח"צ

הנשיא אובמה מתקרב הערב עד כדי מרחק של קול אחד מהאפשרות להטיל ווטו בסנאט בהצבעה על הסרת הסנקציות מאיראן.

הסנטור בוב קייסי ג'וניור מפנסילבניה, הודיע כי יתמוך בעסקת הגרעין, ועשה זאת בהצהרה בת 17 דפים מלאים שמנסים להסביר לציבור מדוע פעל בצורה זו.

"אצביע בעד ההסכם, כי אני מאמין שהוא מהווה את האפשרות הטובה ביותר כיום כדי למנוע מאיראן מלהשיג נשק גרעיני. אין כרגע חלופה אחרת", מבהיר קייסי.

לדבריו, "מדובר באחת ההחלטות הקשות ביותר בקריירה הציבורית שלו, והעלתה בי הרבה הסתייגויות מהעיסקה עם איראן".

קייסי גם מעריך שיש סיכוי לא קטן באיראן לא תעמוד בעיסקה ומזהיר כי "על הממשל האמריקני להיות מוכן לפעול בתרחיש הגרוע ביותר. איום של פעולה צבאית שלנו צריך להיות קיים".

במסמך הארוך המנמק את הצעד שלו, מקדיש קייסי פרק שלם לישראל. הוא מצטט הבטחות ששמע מכל בכירי הממשל בארה"ב, ובהם גם הנשיא ברק אובמה, ולפיהן בטחונה של המדינה היהודית יישאר בראש סדר העדיפויות".

הוא מבהיר כי "אנחנו חייבים לחזק את ישראל, ולהביע בה תמיכה בלתי מסוייגת כדי לשפר את יכולותיה ומעמדה באיזור".

אל קייסי הצטרף הערב גם הסנאטור כריס קונס מדלאוור, ובכך מגיע מספר התומכים בהסכם בסנאט ל-33, מרחק קול אחד בלבד מהאפשרות של הנשיא להטיל וטו, ולאפשר את הסרת העיצומים מהממשל בטהרן.

12 סנאטורים דמוקרטיים טרם הודיעו כיצד ינהגו, אבל סביר להניח שיימצא האחד, ואולי אפילו יותר מאחד, שיאפשרו לנשיא להטיל את הוטו, ולצלוח את שתי ההצבעות הצפויות בבתי המחוקקים.