משרד המשפטים: סוף להתנכלויות

במשרד המשפטים כונס היום דיון מיוחד בו הוחלט על צעדים משמעותיים, כולל הגשת תלונות נגד עורכי דין שמהלכים אימים על הפרקליטים

מנחם שוורץ , י"ח באלול תשע"ה

נותנים הגנה לפרקליטים. פרקליט המדינה שי ניצן
נותנים הגנה לפרקליטים. פרקליט המדינה שי ניצן
פלאש 90

במשרד המשפטים מחמירים את הצעדים בנוגע לאיומים נגד פרקליטים בשירות המדינה.

בדיון מיוחד שהתקיים בנושא היום, הוחלט כי מעתה והלאה יוגשו יותר תלונות משמעתיות נגד עורכי דין שיאיימו על פרקליטי המדינה במהלך הדיונים בבתי המשפט או מחוצה להם.

התלונות המדוברות יוגשו במידת הצורך, על ידי משרד המשפטים ולא בידי הפרקליטים בעצמם.

ההחלטה התקבלה בעקבות שורה של מקרים שהובאו לפתחה של הנהלת משרד המשפטים, בנוגע להתנכלויות לפרקליטים, שחלקם אף תועדו בפרוטוקולים של בתי המשפט.

בפגישה שהתקיימה הובהר כי היו מקרים שסנגורים של נאשמים בעבירות חמורות השתלחו בפרקליטים, תוך העלאת טענות ויצירת רושם מוטעה כאילו לפרקליטים יש מניע אישי להביא להרשעת הנאשמים.

"השתלחויות שכאלה", אומרים במשרד המשפטים, "עלולות להעמיד את הפרקליטים אף בסכנה לפגיעה פיסית בהם והן פוגעות ביכולת הפרקליטים למלא תפקידם במערכת אכיפת החוק".

עד כה, נמנעו הנהלת הפרקליטות והנהלת משרד המשפטים מלהגיש תלונות משמעתיות נגד עורכי דין, ונהגו במדיניות מרוסנת, למעט במקרים חריגים ונדירים.

כעת, לאור עליית מדרגה בהשתלחויות כלפי פרקליטים ולאור ריבוי המקרים המדווחים מכלל מחוזות הפרקליטות בארץ ופניות שונות מצד פרקליטים, הוחלט לשנות את מדיניות הריסון והאיפוק הנוהגת, ולהעצים את שיתוף הפעולה עם לשכת עורכי הדין במאבק בתופעה.

מנכ"לית משרד המשפטים, אמי פלמור, אומרת כי בהחלטה ליזום יותר הליכים במסגרת מוסדות לשכת עורכי הדין, יש משום הבעת אמון במוסדות אלה מצד הנהלת משרד המשפטים.

פרקליט המדינה שי ניצן הבהיר, כי ככלל, רוב הסניגורים מתנהלים באופן הוגן, אולם יש לנקוט באמצעים משפטיים נגד אותה קבוצה קטנה של סניגורים שפועלת באורח לא הולם ובעייתי כלפי חבריהם למקצוע. ראש לשכת עורכי הדין אפי נווה ונשיא בית הדין למשמעת של הלשכה עו"ד ציון אמיר, הבטיחו  מצידם, שלשכת עורכי הדין ומוסדותיה יטפלו בתלונות במהירות וביעילות.