תעלומה בהר הזיתים
הצתה או שריפת קוצים?

ראש מועצת בתי העלמין בירושלים מתייחס להרס והשריפה מעל קברו של מנחם בגין. "זו בדרך כלל חלקה שקטה שלא היו בה אירועים".

בני טוקר , י"ט באלול תשע"ה

השריפה בהר הזיתים
השריפה בהר הזיתים
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

הרב הלל הורוביץ, ראש מועצת בתי העלמין בירושלים, מתקשה להכריע בשלב זה האם השריפה שהייתה שלשום בבית העלמין בהר הזיתים בבירה וניתוץ אחת המצבות, הייתה כתוצאה מהצתה ואלימות או משריפה שהתפשטה. 

לדבריו בימים האחרונים היו פעולות שריפה יזומות של קוצים באזור, ולא מן הנמנע שהאירוע היה ספיח של אחת השריפות היזומות.

הרב הורוביץ מציין בראיון לערוץ 7 כי מדובר במרכז הר הזיתים, מקום שנחשב בדרך כלל לשקט. "רוב האירועים בעבר היו במורדות המזרחיים של הר הזיתים, ששם הצלחנו לחסום מעבר של רכבים ערבים הודות להצבת עמדת שמירה נייחת של המשטרה.

''כאן מדובר בחלקה שקטה שבשנים האחרונות מעולם לא הייתה מוקד לפגיעה מצד פורעים ערבים, יש גם מצלמות שלא הראו שום פעילות מחשידה. אנחנו כרגע נוטים לחשוב שכתוצאה משריפת קוצים יזומה שלא כובתה כראוי, התפשטה השריפה הזאת. יש גם מצבה אחת שנותצה - ייתכן כתוצאה מהחום".

(צילום: ג׳וש וונדר, 0404)

לדבריו לא נמצאו סימנים מחשידים במקום המעידים על הצתה, "בדרך כלל אנחנו מוצאים בקבוק תבערה או צמיג שרוף, כל החומרים שבהם משתמשים הפורעים הערבים לא מצאנו את זה הפעם. החלקה הזאת של יהודי צפון אפריקה מעל לקברו של ראש הממשלה המנוח מנחם בגין, זו חלקה קרובה לחלקת הפרושים בלב הר הזיתים, באמת חלקה שקטה".

הרב הורוביץ קורא לציבור הרחב להגיע למקום. "אני מנצל את הימים האלה לקרוא לעם ישראל להגיע להר הזיתים, לא צריך לנסוע רחוק, כמה ימים לפני ראש השנה אפשר לבוא לפקוד קברי צדיקים כאן בהר הזיתים, את האור החיים הקדוש, הרב קוק, הרב זוננפלד, אדמו"רי גור, הרב אבוחצירא, הם יכולים להעתיר עלינו בתפילות לחתימה טובה וישועות".

(צילום: הדס פרוש, פלאש 90)