מירי רגב
מירי רגב צילום: הדס פרוש, פלאש 90

על רקע פרסום הקריטריונים על בסיסם יחליט משרד התרבות והספורט איזה מבין גופי התרבות הפועלים בישראל הוא יתקצב, שלחו הבוקר (ה') חברי חוג הפרופסורים לחוסן מדיני וכלכלי מכתב תמיכה וחיזוק לשרה מירי רגב.

"אנו מברכים אותך על המהלך החשוב והנחוץ שאת מובילה במשרד התרבות והספורט, ועל העמידה האיתנה אל מול גופי שמאל אנטי-ציוניים, הפועלים נגד תדמיתה ושמה הטוב של מדינת ישראל" נכתב.

בנוגע ללחצים המופעלים על שרת התרבות שלא להתערב בתכני התרבות המוצגים בישראל, כתבו חברי חוג הפרופסורים כי"אנו מכירים את הלחצים הגדולים המופעלים עלייך מצד גורמים רבים, הרוצים לראות כאן מדינה אחרת, לא בהכרח יהודית, או ציונית, ושאינם מסוגלים להשלים עם חובתך הדמוקרטית במימוש המדיניות שבשמה נבחרת לכהן כשרת תרבות וספורט".

לבסוף, חיזקו חברי החוג את ההחלטה של השרה רגב לחזק את מדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי ורעיון הציונות על ידי השפעה בתקציבי התרבות לגופים השונים. "אנו מחזקים את ידייך, ומברכים אותך על ההחלטה החשובה וכן על המדיניות אותה את מובילה במשרדך, במטרה להשיב את כבודה של מדינת ישראל ולחזק אותה כמדינת הלאום של העם היהודי והרעיון הציוני".

יו"ר חוג הפרופסורים לחוסן מדיני כלכלי, ד"ר רונן שובל, אמר כי "השרה רגב מפגינה אומץ לב יוצא דופן. למרות כל אותם המלעיזים, הרי שהקריטריונים שפרסמה השרה הם מימוש מדויק של ההליך הדמוקרטי. בזכות הקריטריונים הללו אמנים המשמיצים את מדינת ישראל לא יקבלו תקציבים ממדינת ישראל. כל כך פשוט, כל כך נכון".

הקריטריונים שישללו קבלת תמיכה מהמדינה, כפי שפורסמו אמש בערוץ 2:

  • שלילת קיומה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית
  • הסתה לגזענות, לאלימות ולטרור
  • תמיכה במעשה טרור נגד ישראל
  • ציון יום העצמאות או יום הקמת המדינה כיום אבל
  • מעשה השחתה הפוגע בסמל של המדינה
  • מי שהחרים או קרא להטלת חרם על ישראל

שרת התרבות והספורט רגב אמרה כי, "אני עושה אבחנה ברורה בין חופש הביטוי לחופש המימון. חופש הביטוי הוא ערך עליון במדינת ישראל, אך עם זאת, למדינה הזכות שלא לממן גורמים אשר חותרים תחת היותה מדינה יהודית ודמוקרטית".