הרב חנן פורת
הרב חנן פורתפלאש 90

ועדת השמות של עיריית ירושלים התכנסה היום (חמישי) והכריעה על שמותיהם של מספר רחובות ואתרים ברחבי העיר.

בין השמות שאישרה הוועדה נמצאת גם הדרך המובילה לשכונת 'בית אורות שבצפון מזרח העיר. דרך זו תיקרא על שמו של הרב חנן פורת ז"ל שיחד עם הרב בני אלון הקים את ישיבת בית אורות והיה לאחד מפורצי דרכה של ההתיישבות ביהודה שומרון וחבל עזה.

הרחוב המדובר ייקרא על פי החלטת הועדה 'רחוב מעלות חנן'. מוקירי זכרו של הרב פורת יקיימו הערב אירוע לזכרו במערת צדקיהו.

מתוך אתר 'בית אורות' על הרב פורת, "הרב חנן פורת ז"ל היה בוגר ישיבת ההסדר כרם ביבנה וישיבת מרכז הרב. הרב חנן ז"ל לחם לשחרור ירושלים במלחמת ששת הימים, במסגרתה השתתף בקרבות בשטח שלאחר שנים מספר נקרא "בית אורות" כמו כן לחם בתעלת סואץ במלחמת יום הכיפורים. הוא היה ממקימי גוש עציון לאחר מלחמת ששת הימים וממיסדי גוש אמונים וההתישבות ביש”ע לאחר מלחמת יום הכיפורים".

הרב פורת ז"ל שמש כחבר כנסת בכמה מפלגות, יו"ר ארגון "אורות החסד", מעורכי העלון התורני "מעט מן האור" והעביר שיעורי תורה ברחבי הארץ ובישיבת בית אורות בפרט. נפטר ו' תשרי ה'תשע"ב.

אריה קינג, חבר מועצת עיריית ירושלים ומי שהוביל את המהלך מספר על שנה שלמה של מאמצים בהם תיווך בין גורמים ציוניים בעירייה על מנת לקדם את המהלך, "פעלנו מול כל גורמי ההתיישבות באופן שקט ויסודי. מדובר במהלך שטרם הסתיים, אבל בשלב זה הוא זוכה להצלחה משמעותית. כשלושים רחובות באגן העיר העתיקה זוכים לשמות עבריים ויהודיים מהמורשת וההיסטוריה יהודית". בדבריו מדגיש קינג את ההחלטה כתקיעת יתד ציונית נוספת בירושלים.

 

קינג מברך בדבריו את ראש העירייה, ניר ברקת, על שיתוף הפעולה לו זכה בקידום המהלך, שיתוף פעולה מוגבר מאז שב הוא עצמו לשורות הקואליציה בעיריית ירושלים.

 

לטעמו של קינג קריאת שמות הרחובות חשובה לא פחות מרכישת מבנים בעיר העתיקה, שכן יש בכך הוכחה ריבונית משמעותית בירושלים בכלל ובעיר העתיקה בפרט.

 

המשנה לראש עיריית ירושלים, דב קלמנוביץ', מברך על החלטת ועדת השמות שצפויה להיות מאושרת בישיבה הקרובה של מועצת העיר. "מנהיגים ראוי שננציח וחשוב מאוד שלא ישכחו מהזיכרון הירושלמי. חנן פורת היה אחד מהמנהיגים המובילים בציונות הדתית והוא ראוי להערכה מסוג זה ולהנצחה חשובה שכזו", אמר קלמנוביץ'. "את חנן אני מכיר מימי כתלמיד בישיבת ההסדר בגוש עציון . אני זכיתי ללמוד אצל חנן כשהעביר שיעורים בישיבה בספרי הרב קוק".

"את פועלו ומורשתו של חנן אנו פוגשים בכל מקום ופינה בארץ ישראל, אני מברך את ועדת השמות שאישרה את השם ונדאג שההחלטה תאושרר במועצת העיר", הוסיף.

 

קריאת שם נוספת שאושרה היא קריאת הרחוב המסתעף מרחוב סולטן סולמיאן למוזיאון רוקפלר שבמזרח העיר. רחוב זה בו שוכנת רשות העתיקות ייקרא על שמו של האלוף במיל אמיר דרורי ז"ל, מייסד הרשות, לוחם וחוקר ארץ ישראל.