סליחות בכותל המערבי
סליחות בכותל המערבי צילום: אלירן אהרון

במכתב לשר לביטחון פנים, גלעד ארדן, ולממלא מקום מפכ"ל המשטרה, ניצב בנצי סאו, מתריע אפרים הולצברג, מנכ"ל חברת 'קרתא' בעבר, משורת ליקויים וסכנות הכרוכות בהקמתו של מבנה הענק 'בית הליבה' על שטח של כרבע מרחבת הכותל המערבי.

את מכתבו משגר הולצברג לקראת ישיבתה הקרובה של הוועדה המחוזית לתכנון ובניה, ירושלים ביום ראשון הקרוב. בישיבה זו צפויה הוועדה לאשר את בניית המבנה שעל פי פרסומים בתקשורת תכנונו קודם עד כה ללא אישורים וללא בחינה מקפת של השלכות הבנייה במקום הרגיש. 

"בניין 'בית הליבה' גדול המימדים יצמצם את שטח רחבת הכותל הפוטנציאלי בעשרות אחוזים ויהווה סכנת נפשות חמורה באירועים המוניים", כותב הולצברג הקובע כי "המפכ"ל לשעבר רב ניצב אסף חפץ וקצין אג"מ לשעבר נתן קרמרסקי, אשר כתבו את התורה המשטרתית לאזור הר הבית והכותל המערבי, קבעו בדו"חות חמורים חד משמעיים כי הקטנת הרחבה מסוכנת ומהווה מתכון כמעט בטוח לאסון רמיסה המוני באירועים המוניים!"

על פי מכתבו לארדן וסאו "גורמים פוליטיים חזקים ביותר הפועלים בשטח הכותל, הפעילו לכאורה לחצים אדירים עד כדי כך שהשר הקודם לביטחון פנים אהרונוביץ' אפילו לא טרח להשיב על פניה דומה כמתחייב בחוק. יתר על כן, מפקד משטרת ירושלים לשעבר, ניצב ניסו שחם, כתב, או חתם, על חוו"ד 'מאד לא חכמה' כדלהלן: הקטנת הרחבה ע"י הקמת בית הליבה תוסיף לביטחון של המתפללים כי מסביב לבניין יבנו גדרות גדולים מאד. עוד אמר ניסו בוועדה, כי אם תהיה פאניקה ומנוסה ברחבת הכותל הקהל ירוץ בפאניקה לדלתות בית הליבה ויעלה שלוש קומות (לגג שגם ככה יהיה מלא). עוד כותב ניסו כי על גג בית הליבה ניתן יהיה למקם תצפיתנים של המשטרה, דבר שכבר קיים בבניין אש התורה הגבוה יותר ובבית שטראוס החדש".

הולצברג מתריע וקובע כי מפקדים וקצינים שהגיעו אחרי ניצב ניסו שחם ונתבקשו לכתוב דוחות, נהגו בשיטת 'העתק-הדבק', הוא מציין כי באמתחתו מסמכים המעידים על כך. "זוהי התנהגות מאד לא רצינית מצד קציני משטרה שאמונים על כך שחיי אדם בראש מעיניהם למרות לחצים פוליטיים פסולים".

את מכתבו חותם הולצברג בבקשה מארדן וממלא מקום המפכ"ל לפנות מיידית ליו"ר הוועדה המחוזית לתכנון ובניה ירושלים "בדרישה לדחות את הכינוס ביום א' הקרוב עד לבדיקה מחודשת, מעמיקה ואמתית של דוחות רב ניצב אסף חפץ וניצב משנה נתן קרמרסקי על ידי קצין משטרה אובייקטיבי מקצועי חף מפוליטיקה ומלחצים".

למכתבו זה מצרף הולצברג את סרטון ההתראה הבא, סרטון המבקש להמחיש את הסכנה הצפויה מהבניה המתוכננת: