המירוץ לדירה: מה עושים כשאין מספיק הון עצמי?

אתגר רכישת הבית הפרטי הופך כמעט בלתי אפשרי לזוגות צעירים בישראל. יוזמה חדשה מסייעת לזוגות בנפתולי הדרך לבית משלהם.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ' באלול תשע"ה

אפליה? אתר בניה בתל אביב
אפליה? אתר בניה בתל אביב
פלאש90

חנניה שילוח, איש הגרעין התורני ברמת השרון, הקים באחרונה את עמותת 'אחים לבית' המסייעת לזוגות צעירים להגיע לבית משלהם, חזון שנראה הולך ומתרחק במדינת ישראל של השנים האחרונות.

בראיון לערוץ 7 מספר שילוח על השינויים שהובילו למציאות העכשווית, מציאות בה ללא עזרה מבחוץ קטנים מאוד סיכוייו של זוג צעיר להגיע לבית משלו. "בשמונה השנים האחרונות קרו שני דברים משמעותיים – עליית מחירי הדירות ועליית ההון העצמי שמשפחה נדרשת להביא מהבית לרכישת דירה".

"לפני שמונה שנים מספיק היה חמישים אלף שקל לדירה זולה בפריפריה, והיום צריך מאתיים אלף שקל. הסיבה היא שהמדינה מפחדת מהיום שבו יהיה שינוי במחירי הדירות ואנשים יגידו שהם חדלי פרעון ושהמדינה תיקח חזרה את הדירה שערכה יהיה נמוך באופן משמעותי", הוא אומר ומציין כי בניגוד לעבר כיום למחזיק דירה ראשונה יש צורך להביא איתו 25 אחוזים של הון עצמי. התוצאה המתבקשת היא שנכון להיום ללא סיוע מההורים או מגורם אחר האפשרות הזו של רכישת בית הולכת מתרחקת.

על מנת להוביל לשינוי המיוחל "אנחנו נותנים ליווי דומה ל'פעמונים' או 'מקימי'", הוא מספר על המהלך שעוברות המשפחות הצעירות עם יועצי העמותה. ליווי זה כולל שיקוף של מצבה הכלכלי של המשפחה, בחינת יכולות ההחזר שלה, בדיקה של היקף הרווחים לעומת התשלומים על מנת לוודא שהמשפחה לא תיכנס להתחייבויות שלא תוכל לעמוד בהן.

 

בנוסף נבדקים פיקדונות עתידיים וכספים שצפויים להגיע בהמשך. לאחר בחינת נתונים אלה נבדקת גם האפשרות לפנות לקרובי משפחה לבקשת הלוואות, ובשלבי ההמשך קיימת אפשרות גם להיעזר בהלוואות מכספי קרן שהקימה העמותה.

"המטרה היא שאותה משפחה תישאר קרוב להוצאותיה היום, ורק תחליף שכירות במשכנתא", אומר שילוח המציין כי בין השאר מסייעים יועצי העמותה בדרכים הנכונות והשקולות לנטילת משכנתא לצד איתור אזורים בהם ניתן לרכוש בית במחיר סביר ומותאם ליכולות המשפחה.

בעקבות הדברים נשאל שילוח מדוע רכישת בית נחשבת בעיניו כמטרה נדרשת בעוד במדינות אחרות כדוגמת ארה"ב קיימת נורמת השכירות. שילוח משיב ומציין כי בין השוק בארץ לשוק בחו"ל קיימים מספר הבדלים משמעותיים כאשר המשמעותי שבהם הוא הביטחון בתשלומי ההלוואה. בעוד בישראל לא ניתן לנחש מה יילד יום ומה יהיה גובה ההחזר בעוד שנה הרי שבארצות הברית ניתן לדעת כבר כעת מה יהיה התשלום בעוד שלושים שנה.

"כשאני משלם שכירות, הכסף הולך לבעל הדירה. כשאני משלם את אותו כסף כמשכנתא חלק מהסכום מהווה בעצם מעין קופת חיסכון והופך את הנכס לשייך לי עצמי. כך אני מקבל ערך כלכלי ליום שבו אצטרך למכור את הבית, ולא אהיה ללא כלום", אומר שילוח המציין גם את הביטחון הנפשי בכך שאדם אינו תלוי בגחמותיו של בעל הבית, ביטחון עצמי שהוא ערך בפני עצמו.

לדבריו יש לדאוג לכך שזוגות צעירים ירכשו בתים על מנת להימנע ממראות עתידיים של אנשים בגיל שישים ומעלה שעוברים מדירה לדירה. מצב זה לא יהיה קיים. לדבריו מראות שכאלה אינם שגרתיים כיום מאחר ובעבר המדינה דאגה לכך שלכל אדם יהיה נכס ותפיסתה הייתה יותר סוציאליסטית.

יצוין כי מאז הוקמה העמותה חלפה כשנה וחצי שבה סייעו ל-15 משפחות וכעת מטופלות על ידי אנשיה עוד 20 בדרך. לקראת היום בו היקף הפניות לעמותה יגדל מתכוונים ב'אחים לבית' להגדיל את מספר היועצים, כמו גם מקיימים היערכות וירטואלית שתאפשר לכל זוג לקדם את הטיפול בעניינו דרך אתר מיוחד ובאופן עצמאי.