באומן וחסון. ראשי מנהלת הליגות
באומן וחסון. ראשי מנהלת הליגותצילום: יונתן סינדל, פלאש 90

מי אוהב את השבת? אם לבחון את התפתחות פרשת קיום משחקי הכדורגל בשבת, נראה שכולם אוהבים את השבת. 

מחר (שני) יפוג האולטימטום שהציבו ראשי הכדורגל הישראלי לשר הכלכלה אריה דרעי, כשהשר טרם השיב לבקשת מנהלת הליגה והתאחדות הכדורגל לקבלת היתר העסקה וקיום משחקי הכדורגל ביום שבת. 

כזכור, בעקבות החלטת שופטת בית המשפט לענייני עבודה בת"א, השופטת אריאלה גילצר-כץ, שקבעה כי קיום משחקי כדורגל ביום שבת בליגת המשנה, הליגה הלאומית, הינם עבירה פלילית לאחר שמנהלת הליגה שעומדת בראש ארגון המשחקים לא קיבלה מעולם היתר לקיים משחקים בשבת.

השופטת גילצר-כץ ניסתה למצוא פשרה בנושא, ומשלא עלה בידיה לעשות זאת, הודיעה כי אם ברצונה של מנהלת הליגות לקיים בכל זאת משחקים בשבת, עליהם לקבל היתר לכך משר הכלכלה אריה דרעי, יו"ר תנועת ש"ס.

ראשי הכדורגל הישראלי, הן במנהלת והן בהתאחדות לכדורגל, שלחו מכתב מפורט לשר הכלכלה דרעי ובו הודיעו כי אם עד לתאריך ה-7 לספטמבר שיחול מחר, לא תתקבל תשובה, אזי שמשחקי הליגה בכדורגל, הן ליגת העל הבכירה והן ליגת המשנה, יושבתו. 

שר הכלכלה טרם השיב לבקשת ראשי הכדורגל, ובמנהלת הליגה מנסים לארגן תמיכה ציבורית רחבה למאבקם. בכדי לארגן תמיכה ציבורית רחבה פרסמה מנהלת הליגות טור דעה של מנכ"ל המנהלת אורן חסון בדבר חשיבות ונחיצות קיום המשחקים דווקא בשבת. פרסום סטטוס זה דווקא בשבת, עורר את חמת זעמם של לא מעט עיתונאים חילוניים שתמהו על מועד פרסום הסטטוס.

חסון, מנכ"ל המנהלת כתב "המונח "חיים משבת לשבת", הוא מציאות חיים של ישראלים רבים שבעבורם שבת יום המנוחה, היא בראש ובראשונה, היום של כדורגל. הולכים למגרשים, או צופים בטלוויזיה, או מאזינים ל"שירים ושערים" המיתולוגית. מציאות החיים הזו עומדת בסכנה בעקבות פסיקת בית הדין האזורי לעבודה לפיה לא ייתן לגיטימציה לקיום משחקים בשבת ללא היתר. המשמעות מקביעה זו של בית הדין מאוד ברורה - הכדורגל הישראלי נמצא בסכנה קיומית, לא פחות מזה".

לדברי חסון, "מדובר בפגיעה אנושה בסטאטוס קוו, המתקיים מאז קום המדינה. הכדורגל משוחק בכל העולם ביום השבתון, ולא במקרה כי זה היום השמור לבילויים משפחתיים, בו הילד יכול לשחק בליגות הנוער בבוקר וללכת בערב עם אביו לראות משחק כדורגל. יום שבתון משמעו יותר זמן פנוי, שמשמעו יותר צופים! בלי קהל, לכדורגל אין זכות קיום".

חסון המשיך בקו אותו בחרו במנהלת הליגות להציג כי "מנהלת הליגה וההתאחדות לכדורגל לא תהיינה עברייניות. אנחנו לא נמרה את פסיקת בית המשפט, אבל אנחנו מצפים ממקבלי ההחלטות בממשלה לתת את האישורים הדרושים על מנת שניתן יהיה לשחק כדורגל בשבת.

הציבור הישראלי ואוהדי הכדורגל הרבים חייבים להפנים את המשמעויות הרבות של ההחלטה לשבור את הסטאטוס קוו בישראל", כך לדבריו של חסון.

לא רק עולם הכדורגל בסכנה על פי חסון, "מדובר בנזק חמור לתרבות הפנאי שלנו. בדומה למשחקי הכדורגל, גם תאטראות, בתי קולנוע ומוסדות תרבות נוספים פועלים מאז ומעולם בשבתות ובדיוק כמוהם, גם הספורט הינו חלק בלתי נפרד מהפעילות התרבותית של הציבור. אי התייחסות לספורט בכלל ולכדורגל בפרט כתרבות, זו התעלמות בוטה מהציבור ועוול גדול כלפי אוהדי הכדורגל, לרבות העוסקים במלאכה במסגרת הענף".

"הדרישה לא לשחק בשבת עלולה להנחית מכת מוות על לא מעט קבוצות שגם היום מצבן הכלכלי איננו מהמשופרים. לנו כמנהלת, יש אחריות על הכדורגל הישראלי והיא לא מסתיימת בליגות הבכירות. למשל, לדאוג לצמיחתו והתפתחותו של הענף דרך דור העתיד: הילדים והנערים. אם הילדים לא ישחקו בשבת, מתי הם ישחקו? במקום ללכת לבית הספר? ומי ילווה ויסיע אותם לאימונים? למשחקים? תוך זמן קצר נקבל תמונת מצב עגומה – ירידה במספר הכדורגלנים, ירידה באיכותם ונזק חסר תקדים שיוביל לפירוק כמעט מוחלט של כל תשתית הכדורגל בישראל".

עם זאת, טוען חסון בסטטוס שפרסם, כי "המנהלת לא עיוורת לצרכיו של הציבור שומר השבת. גם היום חלק מהמשחקים משוחקים בימי חול בכדי להתחשב ולהקל. אבל תרבות הכדורגל זקוקה למשחקים ביום המנוחה, זקוקה להווי סביבם. ליכולת לקחת את הילדים למשחק בשעות היום. התרבות הזו היא "עונג השבת" של מאות אלפי ישראלים, אסור לקחת את זה מהם".

"חשוב להדגיש ולומר, לא מדובר כאן במלחמה על אופייה של השבת, אלא רק ברצון לשמר את מה שהיה עד כה, לשמר תרבות שהתפתחה כאן במשך עשרות שנים, לא לפגוע באוכלוסייה גדולה שרוצה לצפות במשחקים ביום המנוחה שלה, בדיוק כמו שקורה בשאר מדינות העולם. אנחנו מחויבים למנהל תקין ולעמידה בחוק, לא נעצום עיניים ולא נפר חוק, אך נפעל ככל שנידרש ונשתמש בכלים מקצועיים וציבוריים נוספים כדי להחזיר עטרה ליושנה ולהביא לכך שהרשויות המוסמכות לכך, יקבלו את ההחלטה הנכונה וכך תהיה לכולנו עוד שבת קסומה של כדורגל. בלי סימן שאלה!".

לסיום כתב חסון, "על כן, החל מה-7.9.15, נפסיק לאלתר את כל פעילות הכדורגל המאורגנת על ידי מנהלת הליגות לכדורגל וההתאחדות לכדורגל בישראל, באמונה שלמה כי מקבלי ההחלטות לא יפקירו את הכדורגל, לא יפקירו אותנו, עד שההיתר המיוחל יחזיר את כולנו למגרשים".

בתוך כך, אחרי שחקני הליגה הלאומית שהתחילו את המאבק על השבת, מנהלת הליגות מקבלת דרישה נוספת בדבר הזזת המשחקים מיום שבת אל ימי החול, והפעם משחקני ליגת העל בכדורגל.

בין השחקנים נמצאים כאלה מקבוצות הפועל חיפה, בית"ר ירושלים והפועל עכו, כשגם בקרב קבוצת הכדורגל של מכבי חיפה ישנם שחקנים שומרי שבת המבקשים שלא לקיים משחקים ביום הקדוש. האם אנחנו בדרך להשבתת הליגות?