תחילת העבודות. צילום: משרד הביטחון

ראש הממשלה בנימין נתניהו סייר הערב (ראשון) בדרום הערב, וצפה מקרוב בתחילת העבודות להקמת 30 ק"מ של גדר ביטחון בגבול ישראל-ירדן, בין אילת לחולות סמר (צפונית לתמנע).

"אנחנו מתחילים היום בבני גדר הביטחון בגבולנו המזרחי כהמשך לגדרות הביטחון שבנינו בגבול מצרים ומה שהתחבר בסופו של דבר לגדר הביטחון שבנינו ברמת הגולן", אמר נתניהו. "אנחנו רואים היום מה קורה למדינות שאיבדו שליטה על גבולותיהן".

"השילוב של טרור אכזרי מאוד ומתפשט בגבולותינו של מסתנני עבודה ומבריחים וגם של אבדן שליטה אל מול טרגדיה אנושית שמתרחשת שלושים ושישים מעלות – אומר שאנו חייבים להחזיר, להבטיח את השליטה של ישראל בגבולותיה, כמעט 360 מעלות כי יש לנו כמובן גבול ימי", הדגיש.

ראש הממשלה ציין כי 280 מיליון שקל הועברו לצורך בניית המקטע הראשון של הגדר, שיגן גם על שדה התעופה תמנע. "אנו עושים כל זאת בלי לפגוע פגיעה בריבונות שלנו עם ירדן שאותה אנו מכבדים ורואים בה שותפה לשמירה על גבול של שלום.

רה''מ בדרום
צילום: באדיבות מואב ורדי, חדשות 10

"המאמץ הזה יתקדם, אני מקווה לא רק בלוח הזמנים שאמרתם לי, כשנה וכמה וחודשים, להשלמת המקטע שדיברנו עליו. אתם יודעים שאנו רוצים לראות תוצאות מעבר לכך. איננו יודעים מה ילד יום. אנו יודעים כי ככל שנקדים נוכל לשכפל את ההצלחה היתירה שלנו בגבול מצרים".

נתניהו הזכיר את בניית הגדר בגבול מצרים, שעצרה את ההסתננות הבלתי חוקית למדינת ישראל. "זה הישג שכמעט שום מדינה מערבית ועוד מעט שום מדינה בכלל לא יכולה להתברך בו. ישראל התברכה בו ואני נחוש להמשיך בו ולהבטיח שישראל שולטת בגבולותיה.

"אין זה אומר שאיננו מתייחסים בכובד ראש ואמפטיה לטרגדיה האנושית סביבנו. ישראל הייתה המדינה הראשונה שנתנה סיוע הומניטרי שנתנה סיוע לנפגעי המלחמות בסוריה. ישראל גם מגישה סיוע נרחב למדינות באפריקה, דבר שאנו מתכוונים להגדיל אותו בעזרת מדינות נוספות כדי לטפל במשבר במדינות המקור. אבל ישראל היא מדינה קטנה מאוד. אין לנו עומק, לא גיאוגרפי ולא דמוגרפי, ואנו חייבים לשלוט בגבולותינו".

ראש הממשלה נשמע תקיף במיוחד והבהיר כי כבר בעוד שלושה חודשים הוא יגיע לראות את תחילת הגדר. "בדיוק בעוד שלשה חודשים אני אהיה פה. אם אתה רוצה להקדים אני מוכן, אבל לא יאוחר מזה. זה רגע בעל חשיבות מירבית למדינת ישראל, לעתיד הנגב ולאילת".

צילום: משרד הביטחון
צילום: משרד הביטחון

על-פי החלטת הממשלה, אורכו של המקטע שייבנה הינו כ-30 ק"מ, מאילת ועד לחולות סמר. עבודות ההקמה בהיקף של כ-300 מיליון ש''ח יימשכו כשנה, מתקציב ייעודי שהעבירה הממשלה למשרד הביטחון. העבודות מתחילות בזמן שיא, פחות משבוע לאחר העברת התקציב.

המכשול שיוקם יכלול גדר מתקדמת, שתתבסס על מודל הגדר שהוקמה בגבול מצרים וברמת הגולן, כבישי מערכת, מגדלי תצפית, חמ"לים ואמצעים מתקדמים נוספים. העבודות יכללו גם הקמת מיגון ייחודי באזור שדה התעופה 'אילן רמון', המוקם בימים אלה סמוך לתמנע.

בתכנון הפרויקט ניתן משקל רב לתוואי השטח הייחודי של הערבה ולמזעור הפגיעה בנוף, בתאום עם גורמי הגנת הסביבה. בין השאר פותחו פתרונות הידרולוגיים, שיאפשרו את הקמת המכשול בתוואי נחל הערבה, מעברי מים רבים לחיזוק עמידות המכשול, מעברים אקולוגיים לבעלי חיים, וכן פתרונות למניעת קורוזיה, בשל הקרבה לים.