באליפות אירופה שבכדורסל, נבחרות הכדורסל המתחרות בה מתמודדות לא רק מול נבחרות אחרות, חזקות במיוחד, אלא בנוסף גם הנבחרות מתמודדות מול עצמן. כשחמישה משחקים מתקיימים על פני שישה ימים, וסגל הנבחרת כולל מספר מוגבל של שחקנים, היכולת לנצח כל יריבה, קשה או קלה, הופכת להיות משימה כמעט בלתי אפשרית. 

ישנה אגדה כי בעבר, בחדר ההלבשה של נבחרת הכדורסל של ישראל נתלה השלט המזוהה כל כך עם טייסת חיל האוויר הישראלי: "את הקשה אנו עושים מיד. הבלתי אפשרי אורך מעט יותר זמן". אם לשפוט על פי ההצגה אמש והערב (ראשון) של סיירת נבחרת ישראל בכדורסל, נראה שהמשפט חלחל אל השחקנים הישראלים היטב. 

הנבחרת הישראלית והגאה עלתה הערב למשחקה השני באליפות אירופה המתקיימת על פני ארבע מדינות, מול פינלנד המפתיעה. הגם שנפגשו כבר בעבר שתי הנבחרות הללו, הנבחרת הפינית לא כמו שהייתה אז בשנת 2010, כשזו הייתה בתחילת מסעה אל הטופ האירופי.

רק אתמול כמעט והצליחו הפינים המעולים לגבור על אלופת העולם צרפת ועל המועמדת הטבעית לזכות שוב גם באליפות אירופה, כשהצרפתים נזקקו להארכה בכדי לגבור על אלה במשחק הראשון שלהם בטורניר, כך שגם תירוץ העייפות לא היה קביל.  

לעומתם, הנבחרת הישראלית הגיעה אל המשחק הערב אחרי שניצחה את נבחרת רוסיה החזקה במשחק שהתאפיין בהמון לחימה והקרבה ומעט יכולת. ניצחון שתרם לישראלים רבות כבר בפתיחת המשחק הערב, בעיקר בצד המנטלי. 

השחקנים הישראלים עלו בטירוף אל הפרקט כשידעו כי ניצחון שני ורצוף באליפות הזו, יבטיח לה כמעט באופן ודאי את אחד מארבעת המקומות הראשונים בבית.

ישראל פתחה טוב את המשחק ועלתה ליתרון מהיר של 3:10, הפינים נשארו צמודים כשהגיבו בשלוש שלשות והורידו ל-9:12, אך שלשה של יוגב אוחיון הקפיצה את הספסל הישראלי בדרך ליתרון 13:20.

ליאור אליהו המשיך את הערב הגדול שלו מאמש, כשקלע סל בדרך ליתרון השיא של הנבחרת הישראלית במשחק, כבר ברבע הראשון, בסיומו ירדו השחקנים הישראלים ביתרון 13:25.

הפינים המשיכו לזרוק מקשת השלוש גם ברבע השני, ומי ששמר את היתרון לשחקנים הישראלים היו יוגב אוחיון ודגן יבזורי, שהעונה ישתפו פעולה יחד במדי מכבי ת"א שבכדורסל. 

כאילו זה לא הספיק לפינים, הנבחרת של אדלשטיין הצליחה לעצור את התקפות היריבה וניצלה זאת בכדי לרוץ ליתרון בעל 17 נקודות הפרש, 23:40. הפינים נלחמו מעט אך הנבחרת הישראלית לא הורידה את הרגל מהגז ואל ההפסקה ירדה ביתרון מדהים של 31:46.

אתמול, הנבחרת הישראלית ניצחה בזכות רבע שלישי אדיר. הערב, היא כמעט הפסידה את המשחק בדיוק באותו הרבע. הנבחרת הישראלית נעצרה בהתקפה, והפינים ניצלו זאת בכדי לצמצם את הפער לכדי 7 נקודות. רק ליאור אליהו שמר את הישראלים בתמונה ואל הרבע האחרון והמכריע ירדה הנבחרת הישראלית ביתרון של 8 נקודות בלבד, 54:62.

חשבתם שהנבחרת הישראלית תתעורר? תחשבו שוב. הפינים המשיכו לנגוס ביתרון הישראלי כשהורידו את ההפרש עד לארבע נקודות בלבד, 61:65, 7 וחצי דקות לסיום המשחק.

גם הפעם מי שהיה שם ברגע האמת, היה ליאור אליהו. כמה שהשמיצו אותו, כמה שדיברו על עבודת ההגנה הלוקה שלו, הניצחון הערב רשום כולו על שמו של האיש בעל זריקת הגויאבה המוזרה. שני מהלכים נהדרים שלו נתנו אוויר לנשימה והעלו את ישראל בחזרה אל הפרש דו ספרתי, 63:73, ומשם הנבחרת הפינית כבר לא חזרה.

בסיום, ניצחון שני רצוף לנבחרת הישראלית באליפות אירופה היוקרתית, בתוצאה 66:79. עם מאזן מושלם תפגוש מחר נבחרת ישראל את נבחרת בוסניה החלשה יותר. בישראל כבר חולמים בגדול.

קלעו לישראל: ליאור אליהו 22, גל מקל 14, יוגב אוחיון 13, עמרי כספי 10, דיאור פישר 7, דגן יבזורי 6, רביב לימונד 5, אלישי כדיר 2.  בפינלנד בלטו אריק מרפי עם 24 וסאסו סאלין עם 13.