נוהרים לבתי הכנסת: מה עם בעלי המוגבלויות?

לקראת הימים הנוראים מציע ארגון "יד שרה" מגוון פתרונות לנגישות בתי הכנסת. כתב ערוץ 7 צפה מקרוב באחד מהם.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"ב באלול תשע"ה

לקראת הימים הנוראים, ארגון "יד שרה" קורא לגבאי בתי הכנסת להנגיש את בתי הכנסת לציבור המתפללים בעלי הקשיים התפקודיים, על מנת לאפשר לכל אדם הרוצה להגיע ולהשתתף בתפילות, לעשות זאת.

שני רוזנפלד, מנהלת מרכז התצוגה והייעוץ של "יד שרה" בירושלים, מציינת כי ניתן להגביר נגישות בעזרת הציוד הקיים במרכזי התצוגה של הארגון ברחבי הארץ.

  • כניסה לבית הכנסת - אם מפלס בית הכנסת גבוה או נמוך ממפלס המדרכה, יש לדאוג שאחת הכניסות תהיה בעלת כבש (רמפה). אורך הרמפה צריך להיות פי שישה עד עשרה מגובה המדרגות. יש לסמן את הכבש באופן בולט. למספר מדרגות קטן, ניתן להציב כבש נייד. ניתן להשיג רמפה ניידת בסניפי יד שרה. במקביל לגרם המדרגות יש להתקין מעקה חזק ויציב ותאורה מתאימה שיאפשרו עליה וירידה בטוחה גם בשעות החשיכה.
  • בימה וארון קודש - אם הבימה מוגבהת ניתן להציב כבש (רמפה)  ניידת כדי שמתפלל בכיסא גלגלים יוכל לעלות לתורה. ישנן במות הניתנות לכיוון ולהטיה.
  • דלתות ומושבים - על הדלתות והמעברים להיות ברוחב של 60 ס"מ, לפחות. אם מותקנת ידית על הדלת, יש להתקינה בשליש התחתון של הדלת. יש להקצות מספר מושבים בהם המושב חסר כדי שאדם בכיסא גלגלים יוכל להתקרב עד כמה שניתן לשולחן.
  • עזרת נשים גם בקומת כניסה - אם עזרת הנשים ממוקמת בקומה העליונה, רצוי להקצות שטח לעזרת הנשים בקומת הכניסה.
  • אקוסטיקה ותאורה מתאימה - אם האקוסטיקה בבית הכנסת לא טובה או שבית הכנסת גדול מאוד, רצוי לשקול העברת מיקום החזן מעמוד החזן בחזית לבימה שבמרכז. יש לוודא תאורה מתאימה והצללה מתאימה למניעת סינוור. כדאי שכל בית כנסת יצטייד בסידורים/חומשים/מחזורים באותיות גדולות או בכתב ברייל לאנשים המתקשים הראייה או עיוורים.
  • נוחיות - על חדר הנוחיות להיות גדול מספיק כדי שאדם בכיסא גלגלים יוכל להסתובב בו בנוחות. יש להנגיש את האסלה, ידית הורדת המים, הכיור, מתקן הנייר, המגבות, מתג האור והמראה בגובה המתאים. יש להתקין מוט אחיזה או ידיות רחבות על הקיר.