מגדל המים הפך לבית כנסת

בית כנסת חדש נחנך אמש (שני) בשכונת קרית משה בירושלים, בעקבות יוזמה שכונתית להחייאת מבנה מגדל מים שננטש.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , כ"ד באלול תשע"ה

מגדל המים הפך לבית כנסת-ערוץ 7
חנוכת בית הכנסת. אמש
צילום: יח"צ

בית כנסת חדש נחנך אמש (שני) בשכונת קרית משה בירושלים, במעמד ראש העיר ירושלים ניר ברקת, המשנה לראש העיר דב קלמנוביץ, הרב הראשי לירושלים הרב אריה שטרן, רב בית כנסת יגאל שפרן, רבנים ותושבי השכונה. 

סיפורו של המבנה, בו שוכן בית הכנסת, מתחיל בשנות ה-60 של המאה הקודמת, אז הוקם בירושלים המחולקת, בשכונת קרית משה מגדל מים גדול ומרשים.

עם השנים, לאחר איחוד העיר, השימוש במגדל המים הלך ופחת עד שהופסק. המבנה נותר נטוש והפך לקן צרעות ויונים.

במינהל הקהילתי בית-רוס האמון על שכונת קרית משה החליטו לקחת את העניינים לידיים והחלו לעמול על פרויקט להקמת בית כנסת במבנה מגדל המים הנטוש.

"המנוע" מאחורי השיפוץ הוא עו"ד שלום וסרטייל, מבוני קרית ספר, אשר הניע גם את הפרויקט הזה.

לשם כך שאבו את המים, ניקו את המבנה, שיפצו אותו והפכו אותו כשיר לשהיית אדם. לאחר מכן בנו בתוכו את כל המתקנים הדרושים ואמש (שני) נחנך במקום בית כנסת חדש לרווחת תושבי השכונה. מדובר בשיפוץ ייחודי של מגדל מים לבית כנסת ובו שתי קומות, כאשר עזרת הנשים היא ברום המגדל.

חנוכת בית הכנסת התקיימה כאמור אמש, ואת האירוע ליוו בניגון חזקי סופר ויצחק מאיר.

קלמנוביץ, אשר ליווה את תהליך הקמת בית הכנסת ותמך בו אמר לקהל: "כַּמַּיִם הַפָּנִים לַפָּנִים - כֵּן לֵב הָאָדָם לָאָדָם" (משלי כז יט). המגדל והמים מראים את בבואתו של האדם, אם נחייך לשכן בבית הכנסת כמו הדמות המשתקפת במים, הוא יחזיר לנו חיוך".

לדבריו, "בית הכנסת החדש הוא סמל לחדשנות וליצירתיות והוא בית כנסת קהילתי מרשים המעיד על כוח ההתמדה והרצון. בית הכנסת החדש מהווה נדבך נוסף בצמיחתו של הציבור הדתי לאומי בירושלים וכולנו רואים בו לא רק בית תפילה אלא מרכז קהילתי עשיר ותוסס. ישר כח לכל מי שלקח חלק בהקמת המבנה החשוב הזה".

לאחר החנוכה הוסיף קלמנוביץ, "התרגשתי מחנוכת בית הכנסת, שאת תהליך הקמתו ליוויתי וכמובן שאמשיך לתמוך ולעודד פעולות שכאלו".

מגדל המים בקרית משה אפי ברק - מתוך ויקיפדיה העברית