"החמאס קובר את בני עמו בחיים"

בדיון שנערך בכנס הבינלאומי ה-15 של המכון למדיניות נגד טרור (ICT) במרכז הבינתחומי הרצליה, תחת הכותרת "חמאס: בין פת"ח לסלאפים?", דנו המשתתפים במצב ברצועת עזה לאחר המבצעים החוזרים ונשנים של צה"ל נגד החמאס, הפיצול בין פת"ח לבין החמאס, ותגובות העולם למצב התושבים ברצועה.

"המציאות כרגע היא שיש שלוש מדינות", קבע תא"ל (מיל') יוסי קופרווסר, לשעבר מנכ"ל המשרד לנושאים אסטרטגיים, "יש שתי מדינות פלסטיניות וכל ניסיון לחבר ביניהם הוא מאולץ ובלתי אפשרי. אין שום אפשרות שהחמאס תתן דריסת רגל לגורמי רש"פ ברצועת עזה ואין שום היגיון שהרש"פ תתן שתהיה דריסת רגל של החמאס ביהודה ושומרון. יש לשני הארגונים האלה מספיק יכולת לשמר את המצב הזה".

בדיון השתתף גם באסם איד, מנהל ומייסד "הקבוצה הפלסטינית לפיקוח על זכויות אדם". איד דיבר על המצב ההומניטרי ברצועה ולא נמנע מדברי ביקורת על ממשלת החמאס - "החמאס קובר את בני עמו בחיים", אמר, "אנשים שהבית שלהם נהרס לפני יותר משנה, יושבים עדיין היום ליד הבית הההרוס. לא נראה לי שזה ארגון שהולך לקבל תמיכה בקרב הפלסטינאים".

איד הבהיר כי יש חשש להתבטא נגד השילטון ופנה למנחת הפאנל טלי ליפקין-שחק: "אם את תצרי קשר עם מישהו ברצועת עזה הוא ודאי יתחיל לצעוק שהוא רוצה להשמיד את מדינת ישראל. אבל אם אני אדבר איתם, יהיה הבדל עצום בין הדברים שאני אשמע לבין מה שאת תשמעי".

תא"ל במיל' קופרווסר התייחס גם הוא למצב ההומניטרי ברצועה אך ביקש להיזהר מאוד כאשר המצב מביא את ישראל להקלות ו"פתיחת השערים".

"נכון אנחנו צריכים לדאוג לאוכלוסיה מסיבות הומניטריות", אמר קופרווסר, "אבל בה בעת אנו מאפשרים לאויבינו להצטייד גם באידיאולוגיה קיצונית כי הם מחנכים את הציבור שלהם להמשך השנאה כלפינו, וגם באמצעים כדי לפגוע בנו. כל מלט שנכנס לרצועה, חלק ממנו הולך כדי לבנות את המנהרות. היה ניסיון לפתח מנגון פיקוח, הוא כשל".

בהתייחסו לאוכלוסיה ברצועת עזה באסם איד ביקש להימנע מלהאשים את האוכלוסיה בגלל שהם העלו את ארגון הטרור לשילטון. ביד אמר שמדובר היה בעיקר הצבעת מחאה נגד הפת"ח - "לא ידענו שכך המצב הולך להיות ושעזה, אחרי הנסיגה הישראלית, בעצם תיתפס לשלוש מלחמות עצומות שלפי דעתי הקורבנות העיקריים בכל המלחמות האלה הם דווקא האזרחים ולא אנשי החמאס".

בסיכום הדיון ביקש קופרווסר להזכיר כי למרות שהחמאס הוא בהחלט ארגון טרור קיצוני ורצחני, יש להיזהר מללכת שבי אחרי האופציה ה"מתונה" שברמאללה. "התאור של אבו-מאזן כשומר ישראל הוא מוטעה לחלוטין", קבע קופרווסר, "הוא אמנם נגד טרור כמו של החמאס, כלומר שימוש בנשק חם, אבל הוא תומך במאבק העממי - שכולל אבנים ובקבוקי תבערה, הוא תומך בדברים האלה תמיכה מלאה".

המאבק הזה, הזכיר קופרווסר, היא הבעיה המרכזית ביהודה ושומרון, "זה מקודם על ידי אבו-מאזן".