ניצחון לאובמה: לא יזדקק לווטו בהסכם עם איראן

הנשיא הצליח להשיג גוש חוסם של 41 תומכים בהסכם בסנאט, ולא יזדקק לזכות הווטו שהוענקה לו, כדי להתגבר על ההתנגדות לעיסקה

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"ד באלול תשע"ה

נחוש לשכנע את יהודי ארה"ב. הנשיא אובמה
נחוש לשכנע את יהודי ארה"ב. הנשיא אובמה
רויטרס

אין ספק שהנשיא אובמה ציפה לרגע הזה: שלושה סנאטורים דמוקרטים - גארי פטרס, רון ווידן וריצ'ארד בלומנטל הודיעו הערב (שלישי) כי יתמכו בהצבעה על הסרת הסנקציות מאיראן, ובכך השלימו מספר של 41 דמוקרטים שיתמכו בהסכם.

המשמעות היא כינון גוש חוסם, שיאפשר למנוע הצבעה רפובליקנית על האפשרות להותיר את הסנקציות על כנן ולדחות את ההסכם עם איראן.

הערב הזה, החל דווקא עם בשורה פחות טובה לנשיא האמריקני, לאחר שהסנאטור הדמוקרטי ג'ו מנצ'ין מוירג'יניה, שנחשב לאחד המתלבטים המרכזיים לגבי העיסקה, החליט להתנגד לה.

"אני חייב להצביע נגד העיסקה הזאת. אינני מאמין שאם אתמוך בה, אמנע מאיראן מלרכוש או להשיג נשק גרעיני. איראן גם תמשיך לתת חסות לכל ארגוני הטרור שפועלים נגד ארה"ב ובני בריתה ברחבי העולם", אמר הסנאטור, שהפך לנציג הדמוקרטי הרביעי שמתנגד לעיסקה.

אבל גארי פטרס, שנחשב מתלבט מרכזי, מסר בתוך דקות ספורות הודעה נגדית. "למרות הדאגות הרבות והמשמעותיות שלי מההסכם", אמר פטרס, "אצביע בעדו משום שהוא היחיד שיאפשר לנו לפקח על איראן. אבל אם היא תיכשל, אהיה הראשון לתמוך בהשבת הסנקציות, ואציע גם לחברי בקונגרס לנהוג כך".

מיד אחרי הודעתו הודיעו כאמור, עוד שני סנאטורים על תמיכתם, ובכך בעצם נרשם הישג גדול לנשיא, שהיה בטוח שייאלץ להשתמש בזכות הוטו, שעלולה ליצור מראית עין של מהלך שהציבור האמריקני מתנגד לו.