חמינאי: ללא הסרה מיידית של הסנקציות אין הסכם

מנהיגה של איראן מכריז כי ללא ביטול מוחלט של הסנקציות נגד ארצו לא יהיה הסכם עם המעצמות. השעיית הסנקציות לא מספיקה.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ו באלול תשע"ה

מתנגד להסכם? עלי חמינאי
מתנגד להסכם? עלי חמינאי
צילום: רויטרס

האייטולה עלי חמינאי, מנהיגה הרוחני של איראן מכריז בנאום שנשא בפני מועצת המומחים כי אין בכוונת ארצו להסתפק בהשעיית הסנקציות הכלכליות נגדה ודרישתו היא ביטולן המיידי של הסנקציות וללא ביטול זה לא יהיה הסכם.

"למרות שלכאורה עומדות מולנו שש מדינות, למעשה רק ממשלה אחת פעילה בעניין והיא הממשל האמריקאי. הבכירים האמריקאים מדברים מאוד בגסות, יש לטפל בדיבורים כאלה. אנחנו נמצאים בצד אחד של המתרס ובצדו השני האמריקאים. פעם אחת הם אומרים שמסגרת הסנקציות תשמר.

אז לשם מה ישבנו כל התקופה הזו וניהלנו שיחות? הרי ניהלנו שיחות כדי להסיר את מסגרת הסנקציות, והסנקציות יוסרו. כעת, אם אמורים לשמור על מסגרת הסנקציות, ואיני מבין מה זאת אומרת לשמור על מסגרת הסנקציות, ייתכן גם שיפרשו את זה בצורה כלשהי אך מה שעולה מדברים אלה נוגד לחלוטין את הסיבה שבשלה הלכנו לשיחות. לולא כך, לשם מה קיימנו שיחות? היינו ממשיכים לעסוק בשלנו... זה שישבנו וקיימנו שיחות וויתרנו בחלק מן הדברים בעיקר היה כדי להסיר את הסנקציות. אם לא אמורים להסיר אותן אז לא יהיה הסכם...", הכריז המנהיג האיראני.

עוד הוסיף ואמר בהתייחס לסוגיית הסנקציות: "הם אומרים שישעו או יקפיאו. זה לא היה העניין שלנו. ברור שיש להסיר את הסנקציות. אנחנו אמרנו בצורה "מידית". הם פרשו את "המידית" ואני לא אמרתי כלום ואין בעיה עם זה. החברים שלנו כאן פרשו בצורה מסוימת את "המידי" וסידרו לו פתרון ואני לא התנגדתי. אך בסופו של דבר יש להסיר את הסנקציות. לא מקובל עליי הקפאה או השעיה. אם הם ישעו אז גם אנחנו נשעה. אם אנחנו אמורים לבצע צעדים בפועל אז יש לבטל את הסנקציות בפועל".

חמינאי מוכן להבין את המגבלות האמריקאיות שמונעות מארה"ב טיפול כולל בהסרת הסנקציות, אך "מה שבידי הממשל האמריקאי והממשלות האירופיות צריך להיות מוסר לגמרי".

במכון ממר"י שתרגם את הדברים ופרסם אותם, רואים בדברים חזרה של חמינאי מדברים שאמר בעבר. עוד מציינים שם כי דרישה זו לא פשוטה כלל ועיקר לביצוע שכן היא מחייבת את התכנסות המעצמות מחדש כדי לקיים דיון בדבר.

עוד מוסיפים במכון ומפרשים כי "העובדה שחמינאי בחר לחזור בו מן ההסכם מיד לאחר שהובהר כי לנשיא אובמה יש רוב לאישור ההסכם בקונגרס מעידה על אחת מן השתיים: או שחמינאי מבקש להכשיל את ההסכם ביודעו שדרישתו איננה אפשרית (רמז לכך ישנו גם בהוראתו להעביר את סמכות אישור ההסכם אל המג'לס שידוע שהוא עשוי לקבל החלטה הדוחה את ההסכם), או שהוא מנצל את מה שנראה בעיניו ככניעה מוחלטת של אובמה לכל תביעותיו והוא מנסה להשיג הישגים נוספים ע"י פתיחת המו"מ לדיון מחדש".