ועדת הכספים אישרה הפחתת המע"מ

חברי האופוזיציה מחו על כך שהמהלך מובא לאישור בלי ששר האוצר הגיע לוועדה להסביר כיצד ישפיע ההלך על התקציב.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"ו באלול תשע"ה

ועדת הכספים
ועדת הכספים
צילום: חזקי עזרא

ועדת הכספים אישרה הבוקר (חמישי) את הורדת המע"מ החל מה- 1 באוקטובר מ- 18% ל- 17%. זאת לאחר שבחודשים האחרונים הצטברו עודפי הכנסה גדולים.

הפסד הכנסות המדינה מהורדת המע"מ באחוז אחד עומד על 4.5 מיליארד ש"ח עד 4.8 מיליארד ש"ח.

חברי האופוזיציה בוועדת הכספים הביעו תרעומת קשה על התנהלות האוצר והאופן שבו מובא הצו להפחתת המע"מ לוועדה בדיון.

חברי הכנסת דרשו להמתין עם אישור מהלך הפחתת המע"מ ועם דיוני התקציב לקראת אישורו הסופי בקריאה שנייה ושלישית, עד להופעת שר האוצר בפני ועדת הכספים להצגת התקציב המעודכן לאחר שינוי המספרים בעקבות עודפי הגבייה וכן להצגת השלכות הורדת המע"מ על התקציב. 

מרכז האופוזיציה בוועדת הכספים, ח"כ אראל מרגלית (המחנה הציוני), תקף את הצורה שבה נוהל המהלך, "כל התהליך של הבאת התקציב והמהלך של הורדת המע"מ ע"י האוצר והממשלה פגום. לא ראוי להביא הורדת מע"מ יומיים אחרי אישור התקציב בכנסת, כשההשפעה של המהלך נאמדת ב- 4.8 מיליארד ש"ח. אנחנו דורשים ששר האוצר יופיע תחילה בפני הוועדה ויציג את המספרים המעודכנים ואת השלכות הורדת המע"מ ואז לדון בעניין".

גם סגן שר האוצר לשעבר, ח"כ מיקי לוי (יש עתיד), תקף את שר האוצר. "לא השר ולא סגנו לא הופיעו בפני הוועדה. שליחת פקידים רמי דרג ככל שיהיו לא מספיקה. שר האוצר בורח ולא מופיע בפני הוועדה, זה דבר חסר תקדים. גם שר הכלכלה וגם יו"ר ועדת הכספים אמרו שהופתעו ממהלך הורדת המע"מ, כך לא מתקיים דיון רציני".

בתום ויכוח נוקב, ולאחר התייעצות שקיימו, קראו חברי האופוזיציה לעצור את הדיון ודרשו לקבל את חוות דעתו של היועץ המשפטי לכנסת בעניין.

יו"ר הוועדה גפני העריך כי הפחתת המע"מ לא תביא להורדת מחירים, אך השיב כי אין בעיה בהפחתה הנוכחית. "הפחתת המע"מ איננה רלוונטית למועד הגשת התקציב. ניתן להגיש זאת בכל זמן במהלך השנה. נכון שזה לא ראוי להגיש את זה יומיים אחרי אישור התקציב, כי ברור של- 4.8 מיליארד ₪ יש השפעה על התקציב. על התקציב לא קיימתי את הדיון כי המספרים עוד ישתנו, כך שלפחות מבחינת ועדת הכספים התהליך יתקיים באופן הראוי ביותר".