הישג לאובמה
נחסמה האפשרות למנוע אישור ההסכם

הרפובליקנים היו רחוקים רק 2 סנאטורים מהעברת ההצעה שהיתה יכולה לעצור את תהליך האישור, ונראה שדבר לא יעצור את הסרת הסנקציות.

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"ז באלול תשע"ה

אובמה בוושינגטון
אובמה בוושינגטון
צילום: רויטרס

עוד ניצחון לנשיא אובמה, שבעצם סותם סופית את הגולל על הניסיונות למנוע את אישור ההסכם עם איראן בבתי הנבחרים האמריקניים.

42 סנאטורים הצביעו הלילה נגד הצעת הרפובליקנים לבטל את הסכם הגרעין, שאמנם זכתה ל-58 תומכים, אבל היתה זקוקה ל-60 לפחות כדי להביא את הנושא לפתחו של בית הנבחרים. זאת בתום דיון ארוך וסוער, שארך יותר משש שעות.

בצד הדמוקרטי, היו מרוצים מאוד, ללא ספק. "הסנאט דיבר בקול חד וברור והצהיר כי הוא מעוניין בהסכם ההיסטורי שימנע מאיראן מלהשיג נשק גרעיני", הבהיר מנהיג המיעוט הדמוקרטי בסנאט, הארי ריד.

משמעות דחיית ההצעה הרפובליקנית, היא שבתי הנבחרים יאשרו בקרוב את תהליך הסרת הסנקציות מאיראן, ללא שהנשיא אובמה יובך, ובלי שייאלץ להטיל ווטו, שיתפרש כצעד נגד הרוב.

עם זאת המילה האחרונה בנושא טרם נאמרה. מנהיג הרוב הרפובליקני בקונגרס, מיץ' מקונל, החל כבר לנקוט בצעדים שינסו לאפשר הצבעה נוספת על ההצעה, הפעם בבית הנבחרים.

כזכור, מנהיגי אירופה, ובהם ראש ממשלת בריטניה, קנצלרית גרמניה ונשיא צרפת קראו לבתי הנבחרים האמריקנים שלא לפגוע בהסכם, ולאשר אותו ככתבו וכלשונו.

לאחר ההצבעה פירסמה שדולת אייפא"ק הודעה בה נאמר כי "למרות מורת הרוח של הציבור האמריקני מההסכם, הצליחו 58 סנאטורים למנוע התנגדות לעיסקה".

השדולה קראה להם לשקול מחדש את עמדתם, והבהירה כי מרבית האמריקנים אינם מעוניינים שהקונגרס יאשר את העיסקה.

"ההסכם פגום, הוא אינו פופולארי בקרבנו, ונעשה עם משטר לא אמין – כזה שנותן חסות לטרור. אנחנו מצויים ברגע מסוכן לאמריקה, וצריך להגביר את הלחץ על איראן, ולתמוך בנחישות בבעלות בריתנו, ובעיקר בישראל", לשון הודעת אייפא"ק.