מאות ערבים התבצרו בהר הבית עם אמצעי לחימה רבים, כולל אבנים וזיקוקים, במשטרה לסכל את ביקורי היהודים הבוקר (ראשון), ערב ראש השנה תשע"ו.

מפקד מחוז ירושלים ניצב משה (צ'יקו) אדרי החליט לפנות בוקר להזרים כוחות משטרה גדולים לתוך ההר, במטרה לפנות את המתבצרים ולאפשר פתיחת ההר למבקרים.

במהלך הפעילות נתקלו הכוחות ביידוי אבנים, בקבוקי תבערה וירי זיקוקים מאסיבי לעברם. הכוחות השתמשו באמצעים לפיזור הפגנות. הפורעים השליכו אבנים מן החומה כביש העופל ובקבוק תבערה אל מרכז המבקרים מדרגות חולדה. 

נכון לשעה זו הר הבית פתוח ליהודים. בין המבקרים הבוקר - שר החקלאות אורי אריאל שנוהג לפקוד את המקום בכל ערב ראש השנה. 

מפקד המחוז ניצב אדרי אמר כי ״הפעילות בלילה בשיתוף השב״כ מוכיחה את המודיעין המדויק הקיים. האירוע הבוקר בהר הבית הוא חמור ונמצא בבדיקת הגורמים הרלוונטים, נערכנו בהתאם לכל תרחיש אפשרי והשוטרים, לוחמי היס״מ ולוחמי מג״ב ראויים לכל שבח על פעילותם המקצועית, תוך מסירות ונחישות שהביאה לסיום ההתפרעות במהירות ואפשרה את פתיחת הר הבית למבקרים בשעה היעודה. 

"אנו משקיעים משאבים רבים במטרה לאפשר את חופש הפולחן לכלל הדתות והעדות בירושלים, עם זאת נמשיך לפעול ולגלות אפס סבלנות כלפי כל ניסיון להפר את הסדר ולפגוע בסטאטוס קוו הקבוע בהר הבית", הבהיר. "משטרת ירושלים תפעל בכל הכלים העומדים לרשותה למעצרם של הפורעים ולמצות עימם את מלוא הדין״.

השר אריאל בהר הבית

השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, הגיב להתפרעויות. "אני מברך את משטרת ישראל על שנערכה מבעוד מועד ואפשרה גם היום, ערב ראש השנה, את הכניסה והביקורים להר הבית לכל מי שחפץ בכך", אמר ארדן והדגיש כי "האירועים החמורים שהתרחשו הבוקר בהר הבית מחייבים את כולנו לעשות חושבים לגבי ההסדרים הנהוגים בהר.

"לא יכול להיות שהפורעים המוסלמים שהתבצרו במהלך הלילה בהר הבית, יהפכו את המקום הקדוש הזה ברצותם לזירת קרב הכוללת זריקת אבנים, ירי זיקוקים בכינון ישיר על כוחות הביטחון ואף החדרת מטעני חבלה לשטח ההר. מדובר במעשים חמורים ביותר שמפרים באופן בוטה את הסטטוס קוו במקום ולא נעבור על כך בשתיקה", הבטיח ארדן. 

"לא נעבור על כך בשתיקה. כשר לביטחון הפנים, אמשיך לפעול על מנת להסדיר בכל דרך את נושא הביקורים בהר הבית ושום התפרעות, חמורה ככל שתהיה, לא תמנע מכל מי שרוצה לעלות להר הבית לעשות זאת״.

נזכיר כי לפני שלושה חודשים, בערב תשעה באב, פרצו עימותים בהר הבית בין כוחות משטרה ומג"ב למתפרעים ערבים שהתבצרו במסגד אל-אקצא והשליכו אבנים, זיקוקים ובקבוקי תבערה. המשטרה פיזרה את המתפרעים והר הבית נפתח למבקרים.