הסכם הגרעין - הונאה פומבית

הפרקליט היהודי אלן דרשוביץ לא מאבד את התקווה למרות שרק הלילה דחה הסנאט בפעם השנייה יוזמה לביטול העסקה עם איראן.

ניצן קידר - ערוץ 7 , ג' בתשרי תשע"ו

תוקף בחריפות את ההסכם ויוזמיו. אלן דרשביץ
תוקף בחריפות את ההסכם ויוזמיו. אלן דרשביץ
צילום: פלאש 90

אלן דרשוביץ, הפרקליט היהודי המפורסם שהכריז מלחמה על הסכם הגרעין האיראני, לא מוותר, למרות שנראה שאפסו הסיכויים שהסכם הגרעין לא יצא אל הפועל.

אחרי שיצא למאבק ציבורי, ואף כתב את הספר "התיק נגד הדיל האיראני: איך אנחנו יכולים לעצור עכשיו את איראן הגרעינית", דרשביץ טוען בראיון ל'רדיו אמריקה' כי "עדיין לא אבדה התקווה להפיל את ההסכם".

עורך הדין מסתכל קדימה ובעצם מאשים שההסכם הנוכחי הוא הונאה פומבית. "אף אחד לא שמע מאיראן שהיא אינה מעוניינת לפתח נשק גרעיני. אני מאמין שיש הסכם חשאי בין ארה"ב ואיראן שמסדיר את החלק בעיסקה שאינו ניתן לאכיפה מציאותית".

"הציבור מקבל חתול בשק. מציגים לנו הסכם שונה מזה שהצדדים חתמו עליו בפועל", טוען דרשביץ ומסתמך על מידע סותר שנמצא בידו.

לטענתו, ארה"ב חייבת לקבל מאיראן התחייבות שהיא לעולם לא תפתח נשק גרעיני, ולייצר מנגנון אכיפה, נפרד מהעיסקה שיבטיח שאם איראן מפרה את ההתחייבות, ארה"ב תממש את האופציה הצבאית ותחסל את מתקני הגרעין שלה.

"אנחנו חייבים הרתעה. צריך לוודא שאיראן יודעת שהמתקפה הצבאית נמצאת על השולחן. נכון לעכשיו, הם לא מאמינים שנשיא ארצות הברית אי פעם יצא לפעולה צבאית נגדם, והם מרגישים משוחררים מכל עול".

לטענתו, הקונגרס צריך לאשר בחקיקה מראש לנשיאי ארה"ב, להשתמש בכל צעד נדרש, כולל זה הצבאי, כדי למנוע מאיראן מלפתח אי פעם נשק גרעיני.

"אובמה יכול לסרב לחקיקה כזו", מסביר דרשביץ, אך מוסיף כי "אם הוא יטיל וטו, הוא יתקשה להסביר לעמיתיו הדמוקרטים צעד כזה. הרי הוא בעצמו אמר שכל האפשרויות על השולחן. הצעה כזו תלחץ אותו לומר לציבור מה באמת יש בעיסקה הזו".

הפרקליט אומר שמשיחות שערך, רעיון החקיקה שלו מקבל הדים חיוביים בגבעת הקפיטול. "כבר קיבלתי מספר פניות מחברי הקונגרס וסנטורים שהצביעו בעד ההסכם, אבל אומרים שירגישו יותר בנוח אם היוזמה שלי תאושר".

המחוקקים, לדבריו, חשים שלא בנוח עם ההסכם. "ויתרנו על היתרון שלנו. האופציה הצבאית ירדה מסדר היום, הסנקציות בדרך לרדת, ואנחנו חצינו את הקווים האדומים שהצבנו לעצמנו, כשהאיראנים לא עשו זאת".