מגנים את ישראל, מתעלמים מצפון קוריאה

באו"ם ובארה"ב מביעים דאגה מפעילותה של משטרת י-ם, אבל לא התייחסו כלל להתקדמותה של צפון קוריאה בתוכניתה הגרעינית

הלל פנדל , ג' בתשרי תשע"ו

באן קי מון
באן קי מון
רויטרס

מזכ"ל האו"ם באן קי-מון הביע דאגה ביממה האחרונה מההסלמה כלפי היחס למקומות הקדושים בעיר העתיקה בירושלים אבל באופן מפתיע (או שלא) בחר להתעלם מההתקדמות הגרעינית המשמעותית של צפון קוריאה.

בהודעה רשמית, חזר המזכ"ל על דאגתו של שליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלדנוב, והזכיר, כדרך אגב, את "אירוע יידוי אבנים שהביא למותו של גבר ישראלי במזרח ירושלים".

הוא לא הזכיר, אפילו ברמז, שידויי האבנים הם דבר שבשיגרה בירושלים, ושמדובר בניסיונות מכוונים לרצח. הוא כמובן גם לא ציין שהאירוע התרחש בלב שכונה ישראלית המאוכלסת בעשרות אלפי יהודים.

מתיאס גילמן, דובר עמית למזכ"ל האו"ם, אישר לסוכנות הידיעות הישראלית שמזכ"ל האו"ם באן עוד לא התייחס כלל להודעה של צפון קוריאה בענין תוכניותיה לשגר טיל בליסטי ובכך להפר באופן בוטה את החלטות האו"ם.

מצד שני, באן ניצל את האלימות הערבית של הימים האחרונים, שכללה רצח של יהודי בן 64 בירושלים, כדי להאשים את שני הצדדים באופן שווה. האלימות "שוב מדגישה", הוא אמר, "את חשיבותה של הגעה להסכם קבע על ידי משא ומתן בכל הסוגיות, לרבות הסדרים מוסכמים לגישה לאתרים הקדושים".

גם ארצות הברית נקטה גישה "אובייקטיבית" כלפי האלימות האנטי-יהודית שאירעה בירושלים במשך החג. דובר מחלקת המדינה ג'ון קירבי אמר לכתבים כי הממשל מעוניין ש"כל הצדדים יימנעו מאלימות ויחיו בשלום".

"הבהרנו באופן די ברור את עמדתנו לגבי האלימות, ואיך היא אמורה להיפסק. אין לנו שום סטנדרט כפול ביחס לרצוננו לחתור לפתרון של שלום, ואין מבחינתנו שינוי בסטטוס קוו", טען קירבי.

גם סגן נשיא ארה"ב ג'ו ביידן נמנע מלגנות את הרוצחים הפלסטיניים. על פי הודעת דובריו, הוא שוחח עם המלך עבדאללה, והשניים הביעו דאגה מהאלימות והמתיחות הגוברת בהר הבית. ביידן גם קרא "לכל הצדדים לנהוג באיפוק, להימנע מפעולות פרובוקטיביות, ולקיים את הסטטוס קוו ההיסטורי באתר הקדוש".

אבל, כשנתבקש דובר הממשל קירבי להתייחס לפרובוקציה הצפון קוריאנית, הוא סירב להציג עמדה אמריקנית ברורה, "ראינו את ההצהרה הצפון קוריאנית. אני לא הולך להעלות השערות בעניין העיתוי שלה או בעניין פרובוקציות אפשריות של צפון קוריאה".

לאחר שהעיתונאים לחצו עליו, קירבי הוסיף כי ייתכן שצפון קוריאה אכן מתכוונת להפר בצורה ברורה כמה וכמה החלטות של האו"ם בנושא.

הפרשן לענייני המזרח התיכון ד"ר אהרון לרנר אומר שהעמדה האמריקנית, לפיה ישראל נדרשת "להימנע מפעולות פרובוקטיביות", היא "מאוד מאד מסוכנת", כלשונו.

הוא ציין עוד כי מדובר ב"חוליגנים המשתמשים באלימות כדי לנסות לשנות את הסטטוס קוו שלאחר 1967, לפיו מותר ליהודים ולא-מוסלמים אחרים לבקר בהר הבית בלי שיאויימו או יותקפו" – ובכל זאת, עמדת ארצות הברית "משווה בין הפושעים ובין קורבנותיהם ומי שמנסה לשמור על סדר".