קרא 'שמע ישראל' ברמקול

תלמיד ישיבת בית אורות בירושלים נעצר במוצאי ראש השנה, לאחר שתלמידי הישיבה החליטו לענות לפורעים הערבים באמצעות השמעת קריאות 'שמע ישראל'.

האירוע התרחש אמש (שלישי), כאשר עשרות פורעים ערבים ירו זיקוקים ויידו אבנים לעבר שוטרי מג"ב סמוך למתחם שכונת בית אורות במזרח ירושלים.

לאחר כחצי שעה של ירי זיקוקים, החליטו כמה תלמידים להשמיע ברמקול קריאות "שמע ישראל", "ה' הוא האלוקים" ועוד, לעבר הפורעים.

אולם עד מהרה התהפכו היוצרות, וכוח של שוטרי מג"ב פרץ למתחם הישיבה וביקש להחרים את הרמקול בטענה שהקריאות "מתסיסות את הערבים".

אחד התלמידים, חייל משוחרר ששירת עד לאחרונה כמ"כ ביחידה קרבית, ירד לרחבת הכניסה בה היה הרמקול וניסה לברר עם השוטרים מדוע הם מחרימים אותו.

כשטען כי אין שום עילה חוקית להחרים את הרמקול, החלו השוטרים להתעמת איתו, לקחו את אקדחו האישי ועצרו אותו, תוך שהם מעקמים את ידיו, וזאת בטענה שהוא מפריע להם להחרים את הרמקול.

לדבריו של התלמיד, כל השוטרים למעט אחד מהם היו בני מיעוטים, ומפקד הכוח, שוטר בשם מוחמד גדיר, אף היכה אותו בעת המעצר. בנוסף תקפו השוטרים תלמיד שתיעד את המעצר.

התלמיד נלקח מהמקום והובל לתחנת המשטרה כאשר ידיו אזוקות מאחורי גבו. לדבריו, הוא הושם בחדר ללא מיזוג, בפינת החדר עם הפנים לקיר והושאר במשך זמן ממושך כשהוא אזוק וידיו מאחורי גבו בניגוד לנהלים ובצורה משפילה.

רק לאחר שעו"ד רחביה פילץ מארגון חוננו הגיע לתחנת המשטרה, ניאותו השוטרים לשחרר את האזיקים ולאזוק אותו כשידיו לפנים.

הוא נחקר בחשד לתקיפת שוטר והפרעה לסדר הציבורי, הכחיש את המיוחס לו, ושוחרר בסביבות השעה 2:00 בלילה בערבות בלבד. גם מערכת ההגברה הוחזרה במהלך הלילה לישיבה בידי השוטרים.

בארגון חוננו אומרים כי מדובר בשערוריה, "במקום לפעול בנחישות כנגד הפורעים הערבים והמחבלים הפוגעים ביהודים בירושלים כדבר שבשגרה, פועלים השוטרים בנחישות דווקא כנגד התושבים היהודים? מדוע?", תוהים בארגון.

"הטענה שקריאת שמע ישראל ברמקול אל מול עשרות מחבלים שמיידים אבנים ויורים זיקוקים היא זו שמתסיסה את האווירה, הינה מקוממת, ומלמדת על הלך הרוחות במשטרה. אנו נשקול תביעה כנגד השוטרים בגין מעצר שווא של התלמיד", מוסיפים בחוננו.