ישראל תיאבק נגד הצעה לפיקוח על הכור בדימונה

גורמים מדיניים מאשרים לערוץ 7 כי ארה"ב מסייעת בניסיונות למנוע הצבעה בנושא, בועידת השנתית של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית

ניצן קידר - ערוץ 7 , ד' בתשרי תשע"ו

מטה הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית בוינה
מטה הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית בוינה
רויטרס

הועידה השנתית של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) אמורה לדון היום בהצעת המדינות הערביות לאלץ את ישראל להצטרף לאמנה למניעת הפצת נשק גרעיני, ולפתוח לפיקוח את הכור בדימונה.

מדובר בהצבעה שהפכה כמעט למסורת, אבל בדרך כלל נדחתה ברוב משמעותי. בשנה שעברה הצביעו 58 מדינות נגד ההצעה, 45 תמכו ו-27 מדינות נמנעו.

עם זאת בישראל יש חשש שדווקא ההסכם שנחתם באחרונה עם איראן ומסדיר, לפחות כביכול, את סוגיית הפיקוח על מתקניה הגרעיניים, עלול לשחק לרעת ישראל, ולשנות את דפוס ההצבעה בנושא.

יצויין כי השנה, עומדות מאחורי ההצעה איראן עצמה, וגם מדינות כמו סוריה, עיראק ולוב.

גורמים בירושלים אמרו לערוץ 7 כי ישראל פועלת באחרונה, בגיבוי ובשיתוף פעולה של ארה"ב ומספר מדינות באירופה, כדי לסכל את אישור הטלת הפיקוח, ולצורך כך ערכו בכירים במערכת המדינית מספר פגישות שכנוע עם מנהיגי מדינות.

נודע כי בשיחות שהתקיימו בין בכיר במשרד ראש הממשלה לבין הממשל המצרי, סוכם שלפחות חלק מהמדינות הערביות המתונות, יתמכו בקיום דיון בנושא, חריף ככל שיהיה, אך לא יאפשרו לקיים הצבעה.

ראש הוועדה לאנרגיה אטומית בישראל, זאב שניר, נאם אמש (רביעי) בפני הוועידה ותקף את הניסיונות של המדינות הערביות לפגוע בישראל.

הוא הזהיר כי מדובר בניסיון להעביר החלטה שהיא בעיקרה פוליטית. "אם ההחלטה תאושר הדבר יפגע באמינות סבא"א, ובעצם יבהיר כי היא נגועה בפוליטיזציה. אנחנו מחוייבים לדוח שיח פתוח עם כל שכנותינו באשר לנושאים הביטחוניים באיזור", אמר שניר.

במהלך היום, תקבל הוועידה החליטה האם בסופו של דבר תקיים דיון בהצעה להטיל פיקוח על מתקני הגרעין של ישראל, וגם אם יתקיים דיון, קיימת סבירות גבוהה שלא תתקיים אחריו הצבעה.