"אובאמה מעדיף את חמינאי על נתניהו". רוביו
"אובאמה מעדיף את חמינאי על נתניהו". רוביו צילום: רויטרס

לא פחות מ-11 מועמדים רפובליקנים מתמודדים במירוץ למועמדות המפלגה לנשיאות, לקראת הקרב על נשיאות ארה"ב בשנה הבאה, ומסתבר שבין חלקם יש גם תחרות עזה על האהדה לישראל.

במרכז העימות הפומבי בין המועמדים שנערך לפנות בוקר, עמד הנושא האקטואלי של ההסכם עם איראן, וכמובן התמיכה בישראל בהקשר זה.

כך למשל, טען מושל ארקנסו לשעבר, מייק האקבי, כי בעוד האמריקנים מתייחסים ביראת כבוד להסכם עם איראן, עבור האיראנים מדובר ב"פיסת נייר טואלט".

"העיסקה הזו יוצרת איום מיידי על מדינת ישראל, אבל גם עלינו כאן באמריקה", טען האקבי.

קרלי פיורינה, לשעבר מנכ"לית חברת HP, טענה כי כבר ביומה הראשון בתפקיד, תעשה שתי שיחות טלפון. "האחת, לידידי הטוב ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו כדי להרגיע אותו בתמיכה הברורה של ארה"ב בישראל".

"השני", המשיכה פיורינה, המדורגת שלישית בסקרי דעת הקהל, "תהיה למנהיג איראן עלי חמינאי, לו אבהיר כי אם איראן לא תפתח את מתקניה הגרעיניים לפיקוח, יוקשחו הסנקציות כלפיה, וכך כולם ידעו שארצות הברית חוזרת להנהיג את העולם המודרני".

הסנאטור מארקו רוביו זכה למחיאות כפיים סוערות כשהאשים את הנשיא אובמה שהוא מכבד יותר את המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי, מאשר את ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו".

ג'ב בוש, מושל פלורידה לשעבר, טען כי ההסכם עם איראן צריך להתבטל, ובמקום זאת "ישראל צריכה לקבל את הנשק המתקדם ביותר, בצעד שיהדהד כמסר ברור וחד עד לממשל בטהרן, כדי שיבין את עוצמת הגיבוי שאנחנו נותנים לישראלים".

דווקא המיליארדר דונאלד טראמפ, המוביל בסקרי דעת הקהל לפי שעה, לא התייחס באופן משמעותי לסוגייה הישראלית.