השופט תוקף: מדינת ישראל כבלה את ידי

השופט משה דרורי, סגן נשיא בית המשפט המחוזי בי-ם, מותח ביקורת חריפה על הסדר טיעון שנחתם עם מתפרע ערבי והוגש לו.

ידידיה בן אור , ד' בתשרי תשע"ו

השופט משה דרורי
השופט משה דרורי
אתר בתי המשפט

סגן נשיא בית משפט המחוזי בירושלים, השופט משה דרורי, הטיח אתמול (רביעי) ביקורת חסרת תקדים בפרקליטות, בפסק דין שניתן במשפטו של מוחמד קניבי, אשר הורשע על פי הודאתו בשורת עבירות ביטחוניות נגד יהודים.

קניבי הורשע על פי הודאתו בעבירות של רכישת נשק וירי במקום מגורים, ניסיון תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות וניסיון הצתה. 

מכתב האישום בו הודה קניבי, עלה כי במהלך הלווית הנער מוחמד אבו חדיר הוא יידה אבנים ובקבוקי תבערה. בנוסף, בתחילת שנת 2013, ייצר עם אחרים בקבוקי תבערה ואף שימש תצפיתן כאשר האחרים ידו את הבקבוקים לעבר בתי יהודים באבו טור. כן הודה קניבי בעבירות של הצתת רכבים באבו טור, והשתתפות בהתפרעויות וזריקת אבנים לעבר יהודים, במסגרת הפרות סדר.

אף על פי שקניבי לא היה מוכן להביע חרטה בפני בית המשפט הגיעה פרקליטות מחוז ירושלים להסדר מקל ביותר עם קניבי, ובין היתר סוכם כי הוא ירצה רק 34 חודשי מאסר בפועל.

השופט דרורי, הטיח ביקורת קשה בפרקליטות נגד הסדר זה ובין היתר ציין, "לא הבנתי כיצד אפשר לומר שעונש של 34 חודשי מאסר הוא עונש מתאים... ברור לי כי מדינת ישראל, באמצעות המאשימה, כבלה את ידיי, וכך אני נמצא במצב שבו בעוד 34 חודשים (חסר עשרת החודשים שהיה הנאשם במעצר), ייצא הנאשם מבית הכלא, כאשר הוא חדור אידיאולוגיה, שלצערי, בבית הכלא, רק תחודד".

"לא בכדי, הזכרתי לעיל כי הוא בחר להיות באגף של 'החזית העממית'. ייתכן שיש מקום לשקול מחדש האם הסדר טיעון בעבירות ביטחוניות אידיאולוגיות, ראוי כי יהיה כדי הסדר טיעון רגיל, לעניין אי התערבות בית המשפט בעונש", הוסיף.

בהמשך פסק הדין התייחס סגן הנשיא גם לעובדה כי הנאשם כלל לא הביע חרטה על מעשיו החמורים, "לא למותר להזכיר, בהקשר אחרו ן זה, כי הנאשם אפילו לא טרח לומר במילתו האחרונה כי הוא מתנצל או מתחרט, והסתפק בכך שעורך דינו טע ן מה שטע . בימים אלה, שבי ן ראש השנה – שהוא יום הדין לבין יום הכיפורים , ראוי כי בית המשפט יפעיל את מידת הרחמים. אולם , כאשר הנאשם לא רק שלא חוזר בתשובה אלא אף לא מביע חרטה, ובפני שירות המבחן מודיע כי עמדתו האידיאולוגית לא השתנתה, אין כל מקום להתחשב גם בלוח השנה".

למרות דברים אלה בחר השופט דרורי לכבד את ההסדר בין היתר לאור פסיקה מנחה בנושא זה, של בית המשפט העליון, אך כתב שהוא עושה זאת בלב כבד.

גורם משפטי אמר לערוץ 7 בעקבות גזר הדין, "סגן הנשיא המחוזי מבטא תחושה שהיא משותפת לרבים מאוד במערכת המשפטית במיוחד נוכח ההקלות כלפי ערבים שעברו עבירות ביטחוניות לעומת הגישה המחמירה מאוד כלפי יהודים שנטען שביצעו עבירות על רקע אידיאולוגי".

לדברי הגורם, "על מציתי בית הספר הדו לשוני ביקשה המדינה מאסר של שמונה שנים על עבירה אחת, וכאשר גישתה לא התקבלה היא ערערה לבית המשפט העליון. בפרקליטות חייבים להבין שחובתם להיות עיוורי צבעים ועיוורי לאומיים ואם במקרה הדו לשוני הדרישה הייתה לשמונה שנות מאסר על עבירה אחת שכלל לא סכנה חיי אדם כאשר הכיתה הוצתה בשעת לילה. מוזר מדוע עורך דין פס לא ביקש במקרה של קניבי ארבעים שנות מאסר בגין רצף עבירות חמורות שהיה בהם כדי לפגוע בחיי אדם, טוב עושה סגן הנשיא שמטיח את האמת בפני אנשי הפרקליטות".