"הפולנים רצחו יותר יהודים מאשר גרמנים"

חבר פרלמנט פולני, נכדו של חסיד אומות העולם, דורש להעמיד לדין היסטוריון שהאשים את הפולנים כי רצחו יותר יהודים מאשר גרמנים בשואה.

ניסן צור - ערוץ 7 , ד' בתשרי תשע"ו

כפר בפולין
כפר בפולין
פלאש 90

צ'סלאב זאלק, חבר פרלמנט פולני, הגיש אתמול (רביעי) תלונה לתובע הכללי בפולין, בדרישה להעמיד לדין את ההיסטוריון הפולני המפורסם יאן תומאש גרוס.

הדרישה באה בעקבות מאמר שפרסם גרוס בעיתון הגרמני Die Welt, בו האשים את הפולנים כי במהלך השואה הם רצחו יותר יהודים מאשר הרגו חיילים גרמנים.

"על פי סעיף 133 בחוקה הפולנית כל מי שמעליב את הרפובליקה הפולנית באופן פומבי, דינו עד שלוש שנות מאסר" כתב זאלק, שסבו היה חסיד אומות העולם שהציל יהודים בזמן השואה.

הוא טען כי מאמרו של גרוס בעיתון הגרמני "השחיר את פניה של פולין" ודרש מהתובע הכללי לפתוח בחקירה ולהעמיד לדין את גרוס.

במאמר שפירסם בתחילת השבוע האשים גרוס כי מספר היהודים שנרצחו על ידי פולנים במהלך מלחמת העולם השנייה, במעשי פוגרום ועל ידי הסגרתם לידי הנאצים, היה גבוה ממספר החיילים הנאצים שנהרגו על ידי הפולנים. הדברים של גרוס עוררו סערה בפולין, ולא בפעם הראשונה.

גרוס, המתגורר כיום בארה"ב ומרצה באוניברסיטת פרינסטון, נחשב כהיסטוריון שנוי מחלוקת ולא אהוד במיוחד במולדתו, לאחר שפירסם מספר ספרים ובהם "פחד" ו "שכנים", בהם האשים את הפולנים ברצח יהודים במהלך השואה וכן באנטישמיות כלפי היהודים שנותרו להתגורר בפולין לאחר השואה.