תולה ארץ על בלימה

כדי להיכנס לאווירת הימים הנוראים מספיק להתבונן באירועים הדרמטיים האחרונים בעולם. דעה

תגיות: בשבע 661
אבי רט , ד' בתשרי תשע"ו

תולה ארץ על בלימה    -ערוץ 7
אבי רט
פלאש 90

אנשי התקשורת חיים את הרגע, את העכשווי ואת האקטואלי והרלוונטי.

הם חייבים להספיק את מהדורת החדשות הקרובה, עד המבזק הבא, עד שהעיתון ירד לדפוס ועד לדד ליין שהכתיב העורך.

קצב חייהם מהיר, לחוץ ודחוס. המאבק מול הערוצים המתחרים לא נותן מנוח. כל נקודת רייטינג משמעותה עוד כסף רב מהפרסומות. אכול וכתוב היום, כי מחר מתחילה מחדש המלחמה על הכותרת ועל הסקופ.

אנשי ההיסטוריה חיים את הנצח. טווח התבוננותם הוא מאז ולתמיד. בשבילם לאקטואליה אין חשיבות אלא אם היא תיכנס להיסטוריה, אבל את זה יהיה אפשר לדעת רק בעוד שנות דור. הם יודעים שהיסטוריה פירושה תהליכים שנמשכים מאות ואלפי שנים. הם יודעים שההווה משקר: יש אירועים שמושכים הרבה תשומת לב וכותרות ונפח, אבל לא מותירים שום חותם בפרספקטיבה ההיסטורית. ולעומתם יש אירועים או אנשים הנדחקים ונמצאים בשולי החדשות והכותרות, אבל רק בחלוף שנים רבות שר ההיסטוריה עושה איתם חסד וצדק ומעמיד אותם על מקומם הראוי בבמת ההיסטוריה והאנושות.

אנשי האמונה והתורה מנסים לבחון מה המשמעות של האירועים גם במישור העכשווי וגם במישור הנצחי וההיסטורי. הם מנסים לפענח מה רצונו של הבורא מברואיו, מה הרמזים והסימנים שהוא שולח לברואיו בכתב החידה הנעלם הזה שנקרא עולם.

דומני, שמה שמייחד את העת הזאת הוא העובדה שאלו ואלו מודים שהטלטלות שהאנושות עוברת בימים אלה הן דרמטיות בכל קנה מידה. ברמה התקשורתית, ברמה ההיסטורית וגם ברמה האמונית.

מאורעות משנים סדרי בראשית מתרחשים לנגד עינינו. סדר עולמי חדש נרקם והולך בעולם כולו, ביחסים בין המעצמות, במזרח התיכון, באירופה, וגם בתוככי החברה הישראלית והעם היהודי.

הטלטלות הן עזות כל כך, עד שאין יכולת בידי אף אחד בעולם אפילו לנסות ולנבא מה ילד יום, ומה עתיד לקרות מחר. אירופה משנה פניה לחלוטין. יחסי האסלאם והנצרות נכנסים למציאות חדשה עם כללי משחק חדשים. המזרח התיכון שברירי מאין כמוהו, והחברה הישראלית מנסה לברר את דרכה ולהגדיר את ייעודה.

זאת המציאות הפרטית והעולמית שאיתה נכנסנו לימים הנוראים. מציאות כל כך שברירית: בורסה אחת נופלת וכל הבורסות בעולם קורסות בעקבותיה. סופת חול אחת - וכל המזרח התיכון מתמלא אובך. קרחון אחד נמס וחצי אמריקה מוצפת. וירוס אחד משתולל וחצי מהאנושות משותקת. תולה ארץ על בלימה ממש. וכולנו מהלכים בעולם הזה על חוט השערה, כצועדים על חבל דק מעל תהום, ומנסים להתייצב איכשהו, ולנסות להגיע אל העבר השני.

מתוך כל זה אנו ניגשים השנה אל הימים הנוראים, אל התפילות ואל הבורא. הרבה פחות עם הפתק של "בשבילי נברא עולם", והרבה יותר עם הפתק מהכיס השני: "ואנוכי עפר ואפר".

הכותב הוא סופר ואיש חינוך ותקשורת, מנהל חינוכי ועורך התלמוד הישראלי