זלמן שובל: המאבק עוד לא תם

לאור התוצאות, האם צדק ראש הממשלה כשניסה להיאבק בגלוי נגד אישור ההסכם עם איראן?

תגיות: בשבע 661
נעמה בן חיים , ד' בתשרי תשע"ו

זלמן שובל: המאבק עוד לא תם-ערוץ 7
זלמן שובל
צילום: עצמי

בנימין נתניהו מכיר היטב את הפוליטיקה האמריקנית, ויש להניח אפוא שהיה מודע לכך שאין כמעט אפשרות שהקונגרס יוכל או ירצה לבטל לחלוטין יוזמה מדינית של הנשיא המכהן.

למעשה אין בהיסטוריה האמריקנית כמעט תקדים שהסנאט או בית הנבחרים עשו זאת.

ואולם, מאחר שראש ממשלת ישראל מודע לאחריות ההיסטורית שיש לו למנוע את מה שהוא רואה כאיום קיומי על ישראל, הוא החליט לפעול בצורה בלתי קונבנציונלית, במישרין בתוך הפוליטיקה האמריקנית, הגם שידע שעלול להיות לכך מחיר פוליטי בתחומים אחרים. הוא עשה זאת כדי להעמיד את הציבוריות האמריקנית ואת חברי הקונגרס על חומרת התוצאות שעלולות להיות להסכם, וכדי שיעמדו על המשמר בצורה צמודה ותמידית על הפיקוח ועל ביצוע ההסכם וכל תנאיו.

מבחינה זאת, אפשר לומר שנתניהו רשם הצלחה. שכן דעת הקהל האמריקנית רואה בהסכם עם איראן הסכם רע ברובו, ובקונגרס ישנה אווירה שאמנם לא היה צריך להתנגד ליוזמה של הממשל - בעיקר כדי לשמור על יוקרתו של הנשיא - אך יחד עם זאת יש בשנים הבאות לעמוד באופן מתמיד ועקבי על אכיפת התנאים המגבילים שבהסכם.

ראש הממשלה גם הצביע על הוויתורים הרבים של הממשל האמריקני במשא ומתן עם איראן, אפילו לגבי עקרונות ותנאים שהממשל עצמו קבע והכריז עליהם לפני המשא ומתן. כגון: האמירה של שר האנרגיה האמריקני שארצות הברית תעמוד על "פיקוח בכל עת ובכל מקום" – כשבפועל התברר שתינתן לאיראנים שהות של 24 ימים להכין את עצמם לביקורת ושהם עצמם יהיו שותפים בצד המפקחים.

תרומה נוספת מפעילותה הדיפלומטית וההסברתית האינטנסיבית בהנהגת ראש הממשלה היא שנשמעות בתקשורת האמריקנית ובקונגרס דרישות חוזרות ונשנות שיש לתבוע מאיראן בטרם יוסרו הסנקציות עליה ויתורים בעניין תוכנית הטילים, וכן הפסקת פעילותה בעידוד הטרור הבינלאומי והמזרח תיכוני.

אין לדעת בשלב זה אם מאמצים ודרישות אלו יישאו פרי, אבל אין ספק שבאווירה השלילית שנוצרה בארצות הברית כלפי ההסכם, המאמצים האלה לא ירדו מסדר היום. וייתכן שאחרי הבחירות לנשיאות הממשל הבא יהיה תקיף יותר בדרישה לאכיפת התנאים השונים בהסכם. בינתיים גם החלו מגעים בין ירושלים לוושינגטון כדי לשדרג את יכולותיה הצבאיות, ההגנתיות וההתקפיות - ובקונגרס ובתקשורת נשמעים קולות שיש לכלול בכך גם את הפצצות המיוחדות המסוגלות לחדור אף למתקנים הגרעיניים שמתחת לקרקע.

זלמן שובל

שגריר ישראל בארצות הברית לשעבר