עדאלה: הסגר על שכונות מזרח י-ם לא חוקי

תושבים ערבים דווחו למרכז עדאלה כי בימים האחרונים הוצבו מחסומים בכניסה וביציאה לשכונות ערביות במזרח ירושלים.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , ד' בתשרי תשע"ו

ג'בל מוכבר
ג'בל מוכבר
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

מרכז עדאלה פנה אתמול (רביעי) לשר לביטחון פנים גלעד ארדן, ליועמ"ש עו"ד יהודה ויינשטיין ולמ"מ מפכ"ל המשטרה ניצב בני סאו, בדרישה כי יפעלו באופן מיידי להסרת הסגר הלא חוקי שהוטל על שכונות ערביות במזרח ירושלים.

המכתב נשלח לאחר שלמרכז הגיעו בימים האחרונים תלונות מתושבים בירושלים המזרחית, אשר דיווחו על הצבת מחסומים בכניסה וביציאה לשכונות הללו.

עו"ד נדים שחאדה ממרכז עדאלה ציין בפנייתו כי מדובר בענישה קולקטיבית נגד עשרות אלפי תושבי השכונות במזרח ירושלים.

"לפי מידע שקיבלנו, כל הכניסות והיציאות לשכונת ג'בל אלמוכבר, המונה כ-20,000 תושבים, נסגרו לחלוטין באמצעות בלוקי בטון. בנוסף לכך, היו סגירות גם בכניסות לשכונות אחרות כדוגמת עיסאוויה וא-טור. לפי אותו מידע, ישנו מחסום ביטחוני הבודק את היוצאים מהשכונה, מה שגורם לשיבושי תנועה גדולים במקום", נטען במכתב.

לדבריו, "השוטרים שעוצרים את אותם רכבים היוצאים מהשכונה, נותנים, במקרים לא מעטים, לבעליהם דו"חות וקנסות על כל מני ליקויים כביכול ברכבים".

עו"ד שחאדה התריע במכתב כי הסגר המוטל על השכונות באופן קולקטיבי עלול לסכן את חייהם של תושבים אשר זקוקים לטיפול רפואי דחוף: "הסגר יכול לגרום לעיכוב בכניסה וביציאה של אמבולנסים וביציאת תושבי המקום לבתי החולים לשם קבלת טיפולים רפואיים דחופים, עיכוב שיכול להוות גורם גורלי בטיב הטיפול הרפואי שאותם תושבים יקבלו".

בפניית עדאלה נטען עוד כי מדובר במדיניות שאינה חוקית, ואשר לגביה קבע בעבר בית המשפט העליון כי הינה אסורה מעצם היותה גורפת וחסרת אבחנה: "האמצעי הננקט של הטלת מחסומים ו'סגר' איננו מידתי. המשטרה בחרה באמצעי שרירותי וגורף אשר פוגע באלפי תושבים ללא הבחנה. מימוש התכליות אליהן שואפים במשטרה יכול להתבצע בדרכים אחרות שבצידן פגיעה פחותה בזכויות התושבים".

עו"ד שחאדה ציין בסיום פנייתו כי מרכז עדאלה מצפה להתייחסותם הדחופה של הגורמים השונים, וזאת בטרם פנייה לערכאות שיפוטיות אחרות.